A szorongás testi tünetei

4320
Szorongás testi tünetei

Természetes reakció a szorongás egy új, váratlan, megterhelő helyzetben. Bizonyára mindannyian ismerjük az ilyen jellegű szituációkat: új munkahelyen kezdünk dolgozni, egy hosszabb utazás előtt állunk, esetleg orvosi vizsgálatra készülünk. Ismerős, ugye?

Mai ismereteink alapján azt mondhatjuk, hogy a szorongás nem más, mint vélt vagy valós élethelyzetekre adott válaszreakció. Nem maga a helyzet, hanem a helyzet értékelése váltja ki a szorongást. Érdekes, hogy egy sikertelen vizsga ugyanolyan rossz érzést okoz, mint a vizsgától való félelem.

A szorongásról tudjuk, hogy létezik pozitív és negatív típusa is. Amennyiben pozitív, úgy a teljesítmény növelésére sarkall, jó döntések meghozatalára ösztönöz. Ki ne ismerne olyan embert, aki szorongatott helyzetben jobban teljesít? Bár kétségtelen, hogy ők vannak kevesebben.
Negatív hatás esetén az illető leblokkol, képtelen megoldani a problémát, jóval képességei alatt teljesít, sajnos ez a gyakoribb jelenség.

Tippünk: ha valóban tiszta növényi hatóanyagot keresel, kattints ide  Stress Control kapszula

Az igazán jó étrend-kiegészítőket az usamedical.hu oldalon találod.

A szorongás tünetei egyénileg nagyon különbözőek lehetnek, melyek megnyilvánulhatnak a gondolkodásban, viselkedésben és testi tünetekben egyaránt.

A szorongás testi tünetei:

  • az arc kipirulása
  • izzadás
  • heves szívverés
  • szájszárazság
  • hasmenés
  • a test izmainak tartós feszülése

A szorongás pszichés tüneti:

  • aggódás
  • pesszimizmus
  • fáradtság
  • félelem
  • koncentrációs nehézségek

Érzelmileg ideges feszültséget, szorongató érzést élhetünk át. Magatartásunk is nagyban megváltozik, ilyenkor gyakran elfelejtünk dolgokat, vagy éppen többször is ellenőrizzük hétköznapi tevékenységeinket. A szorongó ember gondolatai mindig veszélyeztetettségre utalnak, gondolatai negatívak.

A pánikbetegek rosszul lesznek, úgy érzik, infarktus közeli állapotba kerültek. A hipochondriás hajlamos súlyos betegségre gyanakodni, a szociális fóbiások viszont a “leégéstől” tartanak, félnek a megszégyenüléstől.

A szorongás kialakulásának okai: társ vagy munka elvesztése, örökletes tényező, nehéz anyagi helyzet, tartós stressz, alacsony önértékelés, életkori válság lehetnek.

Természetes, hogy szeretnénk megszabadulni ezektől a kellemetlen “élményektől”, de nem mindegy, hogyan. Komoly problémákhoz vezet, ha feloldozást gyógyszerektől vagy alkoholtól várjuk, hiszen mindkettő szinte észrevétlenül is függőséget okoz.

Az amerikai CBD olaj alkalmazása sem ritka a probléma megoldásának reményében.

Amennyiben a szorongással küzdő ember nem kap segítséget, úgy állapota folyamatosan romlik, majd zavaraihoz depresszió is társulhat. Ez viszont már nemcsak rá, de közvetlen környezetére is romboló hatással lesz. Szükség van szakemberek segítségére – pszichológusra, pszichiáterre, akik képesek diagnosztizálni a lelki betegséget. Ne szégyeljük helyzetünket, kérjünk bátran segítséget!

Cikkünk semmilyen módon nem alkalmas öndiagnózis felállítására, ismeretterjesztő, informatív jellegű. Ha tapasztalod a fenti tünetek valamelyikét, konzultálj orvosoddal!