Anyagcsere rendellenesség? Tehetsz ellene!

62
anyagcsere

Sokan hajlamosak azt hinni, hogy a genetikájuk meghatározó és ez van, nem tehetnek ellene semmit. Bár tény, hogy a génjeink valóban befolyásolják, mire vagyunk hajlamosak, azért az igazsághoz hozzátartozik az is, hogy tudatossággal az anyagcsere rendellenességeket is megelőzhetjük, és ez nagyon jó hír! Melyek az anyagcsere betegségek? Kettes típusú cukorbetegség, inzulinrezisztencia, PCOS. Ugye sokat hallottál már róluk, esetleg téged is érintenek a családi halmozódás, genetikai hajlam miatt?

Bizony a háttérben nagyon gyakran a nem megfelelő életmódbeli tényezők állnak. De a kutatások azt is igazolták, hogy az anyagcsere zavarok egy részét saját magunknak okozzuk. A mindennapi szokásaink, a rohanás, a rendszertelen evés, a mozgáshiány, vagy a folyamatos stresszelés is vastagon benne vannak abban, hogy nem érezzük jól magunkat a bőrünkben.

Táplálkozási szokásaink

A rossz minőségű tápanyagok, a gyorsan felszívódó szénhidrátok, a telített, transz és Omega-6 zsírok és a kevés fehérje nem jellemzik az egészséges étkezést. Biztos hallottál már a glikémiás indexről, a cikk alatti videóból pontosan megértheted, milyen információt jelenthet ez az adat a számodra, ha szeretnél egészségesebben táplálkozni. A szénhidrát önmagában nem probléma, csak a minőségét és a megfelelő arányát kell jól megválasztanod, de ehhez is segítséget nyújt számodra a videó.

Az inzulinrezisztencia a cukorterhelés következménye lehet, de a hasnyálmirigy a hatalmas munkában idővel elfárad és kialakul a cukorbetegség. Az elhízás okozta krónikus gyulladás, a hormonrendszeri problémák egyenes utat jelentenek az anyagcsere rendellenességek kialakulásához.

Mozgásszegény életmód

Ha sok kalóriát viszünk be, de keveset égetünk el, azaz keveset mozgunk, annak is elhízás lesz a következménye. Sokan nem tudják, hogy a nagyobb izomtömeg több táplálékot igényel, így egy izmosabb ember csupán a létezésével több kalóriát használ fel. A videóban arról is hallhatsz, hogyan függhet össze a mozgásszegény életmód az anyagcserezavarokkal.

Krónikus stressz és alváshiány

A folyamatos magas kortizol szint is okozhat az elhízáshoz hasonló problémákat. Felboríthatja a hormonháztartást, ezzel alapot adhat a PCOS kialakulásához. Háttérben az alváshiány és stressz állhatnak.

Az nem normális, hogy fáradtan ébredünk. Az sem, ha állandóan puffad a hasunk, fáj a fejünk, vagy úgy érezzük, hogy nincs energiánk semmihez. Ezek mind lehetnek apró jelei annak, hogy a testünk egy kicsit túlterhelt.

Nem kell rögtön fenekestül felforgatni az életet. Elég, ha elkezdünk egy kicsit figyelni:

  • Eszünk rendesen, nem csak bekapunk valamit két értekezlet között.
  • Megpróbálunk naponta legalább egy kicsit mozogni, ha más nem, akkor sétálni.
  • És próbálunk úgy gondolni a stresszre, mint valami kezelhető dologra, nem pedig olyanra, ami egyszerűen jár az élethez.

Ez a három dolog: az étkezés, a mozgás, a stresszkezelés nagyon sokat tud számítani. Nem csak akkor, ha már baj van, hanem megelőzésként is.

Szóval mi is a lényeg? A genetika lehet egy adott dolog, de a döntések, amiket nap mint nap meghozunk, jelentősen formálják az egészségünket. És lehet, hogy nem tudunk mindent irányítani, de hidd el, többet, mint gondolnánk.

Mindezekről jól érthető magyarázatokat is kaphatsz az alábbi videóban, hallgasd meg és változtass még ma!