A stressz tünetei és kezelése

2096
stressz

A stressz a köznyelvben azonosítható a feszültséggel, tartós idegességgel, a szervezetünket érő környezeti nyomással. Stresszként élhetjük meg a munkahelyi feladatainkat, családi terheinket, felelősségünket és akár egy komolyabb megmérettetés, esemény előkészületeit is. 

Akadnak olyan személyiségek, akik könnyedén veszik az őket ért nagyobb terhelést is és alapvetően nyugodt idegállapotban vészelik át a másokat komolyan megviselő megpróbáltatásokat is. A szervezetünket ért számunkra valamilyen okból negatív ingerekre adott tartós, nem specifikus válaszreakciót nevezzük stressznek, amelynek fő jellemzője, hogy károsíthatja egészségünket és csökkenti ellenállóképességünket. A stressz minél tovább tart, annál nagyobb hatást gyakorol szervezetünkre és annál nehezebb megküzdeni vele és nyomait feldolgozni.

Stresszt okozó mindennapi események lehetnek:

  • időhiány
  • a kelleténél több munkateher
  • tömegközlekedés akadályai
  • költözés
  • házasság
  • gyermekvállalás
  • betegség
  • traumatikus események
  • megmérettetések
  • döntésképtelenség
  • belső konfliktusok
  • kiszolgáltatottság
  • tehetetlenség

A stresszhormonok hatása

A szervezet stresszreakcióit kiváltó legjelentősebb hormonok az adrenalin, a noradrenalin és a kortizol. A mellékvese termeli őket agyi irányításra és izomösszehúzódást, szapora légzést, szívdobogást, fokozott éberséget, fokozottabb fókuszáltságot, vérnyomás emelkedést okozhatnak, ami egyben szervezetünk fenyegetettségre adott védekező reakciója is. Általában a “harcolj vagy menekülj” késztetés járja át tudatunkat és tudattalanunkat, aminek hosszas fennállása esetén komolyabb testi tünetek is kialakulhatnak és egészségünkben komoly károkat okozhat.

Tippünk: ha valóban tiszta növényi hatóanyagot keresel, kattints ide → Stress Control kapszula

Az igazán jó étrend-kiegészítőket az usamedical.hu oldalon találod.

Stresszkezelési technikák

A tartós stressz kezelést kíván, természetesen a legjobb, ha stressz forrását iktatjuk ki, de sajnos vannak olyan élethelyzetek, amelyben ez egyáltalán, vagy csak nagyon nehezen lehetséges.

Komoly és tartósan fennálló stresszhatások által kiváltott tünetek esetén tanácsos pszichiáterhez fordulni, de vannak módszerek, amivel a stressz oldható, csökkenthető:

  • sport, rendszeres mozgás
  • jóga, meditáció
  • légzőgyakorlatok, egyenletes légzés tudatos kialakítása
  • beszélgetés a problémákról
  • gyógynövény alapú étrendkiegészítők

A munkahelyi stressz megkeserítheti a hétköznapokat

A munkához kapcsolódó stressznek több formája lehet és attól függően határozható meg a súlyossága, hogy mi áll a hátterében. A legnehezebben kezelhető és kevésbé feldolgozható az alkalmazottként átélt olyan munkaterhelés, amikor a munkavégzés során szaktudásunk hiánya gördít akadályokat a megfelelő teljesítmény elérése elé és úgy érezzük, hogy az elvárásoknak nehezen tudunk megfelelni. E mellé könnyen társul a megélhetés miatti kiszolgáltatottságból adódó munkahelyi függőség, illetve a túlzott irányítottságból adódó frusztráció okozta stresszhatás.

Mit jelent a poszttraumás stressz?

Az is előfordulhat, hogy egy rendkívüli megrázkódtatás hirtelen érkezik az életünkbe, amit képtelenek vagyunk feldolgozni. Ilyenkor a trauma hatására akár évekig tartó kellemetlen tünetekkel kell szembenéznünk, ebben az esetben beszélünk poszttraumás, avagy trauma utáni stresszről, amit gyakran az érintettek is egyértelműen visszavezetnek a kiváltó eseményre.

A tünetek a megrázó esemény utáni fél éven belül jelentkeznek és a leggyakrabban szorongásban, tartós rossz hangulatban, alvászavarokban, felfokozott lelkiállapotban, túlzott aktivitásban nyilvánulnak meg.

Előfordulhat, hogy a stressztől hasmenés alakul ki?

Sokan tapasztalják, hogy egy megmérettetés, jelentőségteljesebb esemény előtt hasmenésük lesz, ami valóban visszavezethető a stressz hatásaira. Az emésztőrendszeri problémát az adrenalin és stresszhormon termelődése okozza, aminek hatására fokozódik az izomműködés, ez a bélfalat is érinti, ami így kevesebb vizet tud felszívni és a széklet folyékonyabbá válik.

Stressz okozta bőrproblémák

A szervezetünk egész működését befolyásolhatja a stressz, ami a bőrünkön is könnyen meglátszódhat. Az igénybe vett szervezet, a legyengült immunrendszer egyik jele a bőrproblémák kialakulása. Bizonyos krónikus bőrbetegségek, mint a csalánkiütés, ekcéma, pikkelysömör, herpesz a stresszes hatásokra fokozódhatnak és a korábban bevált kezeléseknek makacsul ellenállhatnak.

A probléma természetes kezelésére az amerikai CBD olaj alkalmazása is ígéretes lehet.

Cikkünk semmilyen módon nem alkalmas öndiagnózis felállítására, ismeretterjesztő, informatív jellegű. Ha tapasztalod a fenti tünetek valamelyikét, konzultálj orvosoddal!

Olvass tovább! Neked ajánljuk:

Mi az a poszttraumás stressz?

A munkahelyi stressz okai

Lehetséges a stressztől hasmenés?

Mit lehet tenni a stressz okozta bőrproblémák ellen?

Azok az ártó stresszhormonok

A legjobb stresszkezelési technikák