A szabadságod végére értél? Hogy érzed magad a gondolattól, hogy nemsokára ismét a munka frontján harcolsz?
Mit és hogyan kellene tennünk, jobban csinálnunk, hogy szabadidőnket tényleg pihenéssel töltsük, munkaidőnket pedig aktív munkával?
A legnehezebb az egészben az, hogy vissza kell térnünk a szürke hétköznapokba.
Az európai munkavállalók minimum 20 nap fizetett szabadsággal rendelkeznek. A legtöbben ennek nagy részét a karácsonyi ünnepekre vagy a nyári hónapokra tartogatják. A szabadságon eltöltött időszakra úgy tekintünk, mint újratöltő időszakra, mely alatt feltöltjük elhasznált energia készletünket.
Bizonyított tény, hogy szabadság előtt megnő a stressz szintünk és a munkaterhelésünk. Komoly hiba, hogy mindent „is” szeretnénk bezsúfolni a szabadságunk előtti hetekbe. Ennek lenyomata bizony gondot okozhat szabadságunk első napjain. Előfordulhat, hogy az első néhány napot ágyban töltjük fizikai panaszok vagy éppen megbetegedés miatt. Talán a legjobban a sebességváltóhoz hasonlítható ez az állapot, amikor 4-es fokozatból hirtelen 1-es fokozatba kapcsolunk. Szervezetünk nem tud ilyen gyorsan alkalmazkodni a változáshoz, így akár egészségügyi problémák is felléphetnek.
Sőt akár komoly lelkiismeret furdaláshoz is vezethet a tétlenség, nem is gondolnánk, hogy ez milyen gyakori. Illetve jön a „Mihez kezdjek magammal?” érzése.
A másik probléma, hogy az okostelefonok és az internet világában, bizony nagyon nehéz teljesen elszakadni a munkától. Bárhová is utazunk az e-mailek utolérnek, a telefon megszólal. „Csak megnézem, ki hívott és mit írtak! Hátha fontos!” Ismerős, ugye?
Meg kell tanulni ténylegesen kikapcsolni és kikapcsolódni! Hogy miért? Mert azok, akik rendszeresen mennek szabadságra, ezalatt pedig aktívan pihennek, kevésbé hajlamosak a szívrohamra, jobb egészségnek örvendenek. A pszichés és fizikai jóllét szintje jelentősen megnövekszik vakáció alatt. Ennek következtében boldogság szintünk megemelkedik, így fizikailag és mentálisan is feltöltve érezzük magunkat, munkahelyi aktivitásunk ezek után természetesen növekszik. Akár pár órányi aktív pihenés is hasznos lehet, vagy egy hosszú hétvége. Apró lépésekkel is jelentős változásokat érhetünk el.
Szabadság után mindig nehéz visszarázódni, pláne akkor, ha a kikapcsolódás időszaka programdús volt.
Fontos a fokozatosság! Nagy szerencse, ha az első munkanap nem hétfő, így könnyebben vészeljük át az első időszakot. Kerüljük az elején a túlterhelést, így tovább élvezhetjük a feltöltődésből származó energiánkat. Osszuk be erőinket! Szervezetünk és lelkünk meghálálja, ebben biztosak lehetünk!