Újra egy kellemetlen, de a felismerés után jól gyógyítható betegséget mutatunk be. Az övsömör diagnózisa könnyedén felállítható, mivel a tünetek jellegzetesek és együtt járnak a bőr elváltozásával. Felismerését azonban a kezdetben nehezítheti, hogy a fájdalom még nem jár együtt a kiütések, hólyagok megjelenésével.
Mi az övsömör?
Az övsömör egy ideg-és bőrgyulladás, amely a bárányhimlőt okozó vírus aktivizálódása révén lép fel. A testfelszínen a hason és a mellkason jellemzően körkörös módon lobban be.
Az övsömör okai
Csak olyan személyeknél jelenik meg, akik korábban már átestek a bárányhimlőn, leginkább a legyengült immunrendszerű embereknél aktivizálódik, ahol az immunerősítés is fontos lépés. 60 év felett sokkal gyakoribb, mint a korábbi életkorokban, megelőzni sajnos nem lehet, sőt bárányhimlőt idézhet elő az azon még át nem esett személyeknél.
Az övsömör tünetei
Kezdetben:
- fejfájás
- láz
- rossz közérzet
A jellegzetes hólyagos tünetek nem csak a bőrön, hanem az idegekben is gyulladást okoznak. Hátterében szívinfarktust, vakbélgyulladást, gyomorperforációt, epegyulladást is gyaníthatunk. A has és a mellkas tájékán vörös foltok jelennek meg, melyeken kis idő elteltével kifakadó hólyagok jönnek létre.
Az övsömör lefolyása
Megfelelő kezeléssel általában néhány hét alatt meggyógyul, legtöbbször heg nélkül, de előfordulhat hegképződés is.
Az övsömör kezelése
Meg kell szüntetni a kiváltó okokat, valamint tüneti kezelést is kell alkalmazni. A gyulladt bőrfelületek fájdalmát hűtéssel, a gyulladt idegek panaszait fájdalomcsillapítókkal enyhíthetjük. Sajnos az idegfájdalom a kiütések eltűnése után még hónapokig fennállhat. A szteroid gyulladásgátlók használatával mindenképpen meg kell várni a vírus elpusztulását. Mivel a szer gyengíti az immunrendszert, ezáltal a betegség lefolyásának súlyosbodását idézi elő.
Összességében elmondhatjuk, hogy az övsömör egy jól gyógyuló betegség. Azonban nagy odafigyelést igényel. Az arcon különösen fontos a szakszerű kezelés, mert a szem közelsége miatt fennáll a megvakulás veszélye. Ilyen esetben minél előbb keressünk fel egy bőrgyógyász szakorvost, aki hatékonyan kezelheti a betegséget.
Cikkünk semmilyen módon nem alkalmas öndiagnózis felállítására, ismeretterjesztő, informatív jellegű. Ha tapasztalod a fenti tünetek valamelyikét, konzultálj orvosoddal!