Az első pánikrohamok alkalmával ez a kérdés meg sem fogalmazódik bennünk, mivel nem is gondoljuk, hogy bármit is tehetnénk ellene. Csak sodródunk az eseményekkel, fogalmunk sincs arról, hogy mi történik velünk.
Testünk a pánikrohamra éppen úgy reagál, mint egy valós betegségre, pedig általában a rohamon kívül nincs igazi probléma a háttérben. Az ijesztő, olykor még soha nem tapasztalt tünetek (légszomj, heves szívdobogás, remegés) a félelemmel és kétségbeeséssel társulva egyre szaporodnak, így első reakcióként valamilyen szervi betegségre gondolunk, sőt, az orvosok is ebből az irányból kezdik a vizsgálódást. A pánikbetegségről részletesen A pánikbetegség tünetei és kezelése cikkünkben olvashatsz.
Amikor világossá válik, hogy pánikbetegséggel kell megküzdenünk, tudatosíthatjuk a pánikroham kezelését, ami sokat segíthet. Igen gyakran jelenik meg a rohamok első tüneteként a ziháló, kapkodó légzés, légszomj, amire bizony fel lehet felkészülni. Bár nagyon nehéz kivitelezni és gyakorolni kell, de egy nyugodt, odafigyelő légzőgyakorlattal segíthetünk elkerülni a rohamot követő rosszullétet.
Az amerikai CBD olaj alkalmazása sem ritka a probléma megoldásának reményében.
Egy jól bevált módszer: 10 percen keresztül papírzacskóba lélegzünk, így jelentősen lecsökken a szapora légzés és megelőzhető a rosszullét.
Sajnos a pánikroham megjelenése nem függ napszaktól, így akár éjszaka is jelentkezhet. Erről bővebben a Mi történik az éjszakai pánikroham alatt cikkünkben írtunk. Ebben az esetben is a nyugalom megőrzése a cél. Miután felébredünk a rohamra, fontos, hogy ne a jelenségre koncentráljunk. Próbáljuk meg elterelni figyelmünket a jelentkező tünetekről és valami egészen másra kezdjünk fókuszálni.
Tippek a figyelem elterelésére:
- számoljunk,
- mormoljunk dalszöveget,
- idézzük fel egyik kedvenc versünket,
- gondoljunk a másnapi teendőinkre.
Ha ez sikerül, könnyebben túl leszünk rajta!
Nagyon fontos, hogy a pánikrohamokból ne alakuljon ki pánikbetegség. Ezért az idejében elkezdett orvosi kezelés elengedhetetlen.
Cikkünk semmilyen módon nem alkalmas öndiagnózis felállítására, ismeretterjesztő, informatív jellegű. Ha tapasztalod a fenti tünetek valamelyikét, konzultálj orvosoddal!
Olvass tovább! Neked ajánljuk:
Ez a megoldás szerotonin pánikbetegség idején
A pánikbetegség öngyógyítása így lehetséges
Mi történik az éjszakai pánikroham alatt?