Milyen következményekkel járhat, ha egyoldalúan táplálkozunk?

12

Az egészséges táplálkozás alapja a változatosság és az egyensúly. Ha hosszú távon egyoldalúan táplálkozunk, az komoly egészségügyi következményekkel járhat, a testünknek ugyanis számos tápanyagra, vitaminra és ásványi anyagra van szüksége ahhoz, hogy megfelelően működjön. 

Az egyoldalú táplálkozás tehát tulajdonképpen azt jelenti, hogy bizonyos élelmiszercsoportok dominálnak az étrendünkben, míg mások hiányoznak. Ilyen lehet, ha például ha valaki csak szénhidrátban gazdag ételeket fogyaszt, de elhanyagolja a zöldségeket, gyümölcsöket és a fehérjében gazdag ételeket. Az ilyen és hasonló táplálkozási szokások sokszor diéták vagy életmódbeli korlátozások következményeként alakulnak ki, és különféle hatással lehetnek a szervezetünkre. Most a legfontosabbakat vesszük sorra.

Hiánybetegségek

Amikor az étrendből hiányzik egy bizonyos tápanyagcsoport, testünk nem jut hozzá azokhoz az anyagokhoz, amelyek elengedhetetlenek a megfelelő működéshez. Például ha az étrendünk nem tartalmaz elegendő fehérjét, az izmok regenerációja lelassul, az immunrendszer gyengülhet, és a haj, a köröm, valamint a bőr minősége is romlik. 

Hasonlóan fontosak az ásványi anyagok és vitaminok, mint például a kalcium, a vas, a magnézium és a C-vitamin, amelyek hiánya szintén súlyos következményekkel járhat. Ez utóbbi vitamin különösen fontos, hiszen a szélsőséges esetben skorbutot vagy akár asztmát is kiválthat a hiánya, de a csontokra és a porcokra is negatívan hathat. Szintén a csontok, valamint a fogak gyengüléséhez vezethet, ha nem fogyasztunk megfelelő mennyiségű kalciumot.

Már önmagában ezek is elég indokot szolgáltathatnak arra, hogy kiegyensúlyozottabban étkezzünk. De nézzük, mi mindent okozhat még, ha nem eszünk változatosan!

Elhízás vagy alultápláltság

Az egyhangú táplálkozás következtében gyakran alakul ki elhízás vagy alultápláltság. Ha túl sok gyorsételt fogyasztunk, ami magas kalóriatartalmú, de kevés tápanyagot tartalmaz, az hízáshoz vezethet. Ugyanakkor, ha például valaki hosszú ideig kizárólag zöldségeket eszik, fehérje- és zsírhiány léphet fel, ami alultápláltsághoz vezethet. A megfelelő testsúly fenntartása érdekében kulcsfontosságú a kiegyensúlyozott étrend, amely mind a fehérjéket, mind a szénhidrátokat, mind a zsírokat magában foglalja.

Csökkent energiaszint

Az egyoldalú étrend gyakran nem biztosít elegendő energiát a test számára. Azok, akik például nagyon kevés szénhidrátot fogyasztanak, gyakran tapasztalnak fáradtságot, levertséget, mert a szénhidrátok a szervezet legfőbb energiaforrásai. Hasonlóképpen, a fehérje hiánya is hatással lehet az energiaszintre, mivel ez a tápanyag kulcsfontosságú a sejtek felépítésében és a hormonális egyensúly fenntartásában.

Emésztési problémák

Az emésztőrendszer működése nagyban függ a megfelelő tápanyagbeviteltől. A rostokban szegény étrend például székrekedést és más bélproblémákat okozhat, míg a túlzottan zsíros ételek megterhelik a beleket, így gyomorfájdalmakat eredményezhetnek. A változatos táplálkozás ugyanakkor biztosítja azokat az anyagokat, amelyek szükségesek az emésztőrendszer optimális működéséhez.

Mentális fáradtság

Amennyiben hiányoznak az étrendünkből azok a tápanyagok, amelyek támogatják az agyi funkciókat, akkor hosszú távon mentális nehézségeket is tapasztalhatunk. A B-vitaminok és az omega-3 zsírsavak hiánya például gyakran vezet koncentrációzavarhoz, memóriazavarhoz és fáradtsághoz. Ezek a tápanyagok fontos szerepet játszanak az agyi funkciók és az idegrendszer megfelelő működésében, így hiányuk akár mentális kihívásokat is okozhat.

Ne essünk kétségbe, de legyünk tudatosak!

Fontos tudatosítani magunkban, hogy a fenti tünetek általában csak szélsőséges esetekben jelentkeznek, vagyis egy átlagos, normál étkezésnek alapvetően tartalmaznia kell a szükséges tápanyagok legnagyobb részét. Ezek a problémák tehát inkább azoknál merülhetnek fel, akik valamilyen speciális étrendet követnek. Amennyiben mi is közéjük tartozunk, érdemes lehet konzultálni egy dietetikussal, hiszen egy szakember sokat segíthet az indulásban, például ajánlhat az étrendünkhöz szükséges táplálékkiegészítőket és számos tippet adhat, hogy fenntarthassuk az egészségünket hosszú távon is.