A kutatók hosszas vizsgálódás után felfedeztek egy mintázatot, ami azt igazolja, hogy a nemek között különbség van a cirkadián ritmust illetően.
A szervezet cirkadián ritmusának (élettani napszaki ritmusának) nevezzük azokat a biológiai folyamatokat, melyek szabályos napszaki ritmus szerint ismétlődnek. Ezek a folyamatok általában egy nap köré rendeződnek.
A cirkadián ritmus talán az egyik legismertebb biológiai szabályzó tényező, hiszen irányítja mikor fekszünk le és kelünk fel, valamint részt vesz az anyagcserében is.
Egy 35 ezer embert vizsgáló tanulmány során megállapították, hogy az életkor és a nem is meghatározhatja, hogyan működik a biológiai óránk. Kimutatták, hogy a nők hajlamosabbak a reggeli aktivitásra, míg a férfiak inkább estefelé éberek. Megfigyelték, hogy a nők jobban viselték, ha ezt a ritmust megzavarták.
A nők többet alszanak és az alvás közbeni zavaró tényezőkkel szemben is ellenállóbbak. A férfiak viszont szívesen szunyókálnak délutánonként. Ugye, ismerős ez a kép?
A kutatók ugyan nem találták meg ezen tények okait, de úgy vélik, hogy a nők biológiai órája sok közös jellemzőt mutat a gyerekekével, amit valószínűleg az anyai szerep indokol.