Az Asperger-szindróma nem más, mint az autizmus egy enyhe formája, melynek diagnózisa a mai napig elég nehéz. Becslések szerint az érintettek közel fele valójában nem is tudja, hogy spektrumzavarban szenved. Könnyen találkozhatunk akár a saját környezetünkben is olyan személlyel, akin az Asperger-szindróma tünetei észlelhetők.
Az Asperger-szindróma jelei
Az Asperger-szindrómás gyermekeknek átlagos vagy átlag feletti intelligenciájuk van. Az autizmus ezen formájában kevésbé tapasztalják a tanulási nehézségeket.
Az Aspergeresek három nehézséggel küzdenek: a társadalmi kommunikáció, a társadalmi interakció és a társadalmi képzelőerő. Általában nem rendelkeznek az autizmus tüneteként betudható kísérő tanulási nehézségekkel. Ezek a speciális tanulási zavarok magukba foglalhatják a diszlexiát, vagy más olyan körülményeket, mint a figyelemhiányos, hiperaktivitási rendellenesség vagy egyszerűen az ADHD.
Az Asperger-szindróma kezelése
Az autizmus spektrum zavar gyakori fejlődési eltérés, Magyarországon legalább 100.000 autizmusban érintett személy él ezzel a teherrel. Az enyhe autizmus jeleit mutatókat magasan funkcionáló Asperger-szindrómásoknak nevezzük. Ahogyan a neve is sugallja, rendkívül széles skálán mozgó, eltérő súlyossági fokokkal jelentkező állapot. Az autisztikus tünetek közül nincs mindenkinél jelen minden tünet, Asperger gyanú esetén érdemes alapos kivizsgálást kérni. Az autizmus spektrum zavar és az enyhébb változat, az Asperger-szindróma kialakulásában genetikai és környezeti hatások egyaránt szerepet játszanak.
Az autizmus egész életen át tart. Nincs gyógymód, de a támogató kezelés sokat segít. A kezelés kommunikációs terápiából és gyógyszerekből áll, amelyek segítenek a tünetek enyhítésében.
Az Asperger-szindróma tünetei
Autisztikus tünetek, amelyek jellemezhetik az autizmus spektrum zavarral, vagy az Asperger-szindrómával élő személyeket:
- nehezen alkalmazkodik a változásokhoz, ragaszkodik a kialakult szokásokhoz, napirendhez, a tárgyak megszokott helyéhez, vagy már bevált ételekhez és nem akar rajtuk változtatni még akkor sem, ha az szükséges;
- kerüli a szemkontaktust és az azzal járó helyzeteket;
- szereti az ismétlődő (repetitív) mozdulatokat, gyakran látunk ilyet tőle;
- elmarad a szerepjáték, de ha van, akkor is elég egyhangú;
- kommunikációja egyoldalú, nem figyel a beszélgetőtársra;
- sokáig, akár évekig foglalkozik egy-egy témával szinte állandóan és ezek a témák szokatlanok is lehetnek;
- hiányzik a minőségi beszéd,inkább az echolálás jellemzi, más esetben nem is beszél;
- kerüli a kortárskapcsolatokat, előnyben részesíti az önálló tevékenységeket;
- váratlanul túl heves érzelmi reakciókat mutat: sír, nevet vagy kiabál;
- ingerfelvevő képessége az érzékszerveken keresztül túlérzékenységet mutat: nem bírja a hangos zajokat, egyes ruhadarabokat elutasít;
- kerüli a testi kontaktust.
Az autizmus spektrum zavar és az Asperger-szindróma kezelését minden esetben alapos vizsgálat előzi meg. Az autisztikus tünetek sokszínűsége miatt minden autizmus spektrum zavarban érintett vagy Asperger-szindrómás gyermek és felnőtt számára az egyénre szabott terápia a leghatékonyabb.
Cikkünk semmilyen módon nem alkalmas öndiagnózis felállítására, ismeretterjesztő, informatív jellegű. Ha környezetedben tapasztalod a fenti tünetek valamelyikét, konzultálj szakemberrel!