A fájdalomnak mérhetetlen hatalma van felettünk, képes uralni minden percünket, ellehetetleníteni tevékenységeinket. Előbb utóbb azon vesszük észre magunkat, hogy gondolataink egyre visszatérnek a kérdéshez, hogyan szabadulhatnánk meg tőle.
Korábbi cikkeinkben már írtunk a fejfájásról, az ízületi fájdalmakról és a fájdalomcsillapítás lehetőségeiről is.
Amennyiben a fájdalom három hónapnál hosszabb ideig áll fenn, krónikus fájdalomról beszélünk. Ezt az állapotot másként fájdalom szindrómának is nevezik, általában több krónikus alapbetegség következménye.
Bármilyen furcsa, a fájdalom nélkülözhetetlen számunkra, hiszen felhívja a figyelmünket bizonyos betegségekre, problémákra. A hirtelen fellángoló fájdalom sok esetben megóv minket komolyabb sérülésektől, balesetektől, a krónikus fájdalom viszont nem csupán figyelmeztet, hanem sajnos állandósul. Az idegsejtek folyamatosan fájdalmat jeleznek az agynak.
Akut fájdalom esetén az idegrendszer érzékeli a fájdalmat, a központi idegrendszerből leszálló idegsejt próbálja a fájdalmat csökkenteni. Krónikus fájdalom esetén a védekező mechanizmus gyengül, a fájdalom megmarad, esetenként erősödik. Időtartamát tekintve három- hat hónapig is eltart ez az állapot.
A leggyakoribb okok
- mozgásszervi probléma (pl. lumbágó)
- neurológiai elváltozások
- daganatos megbetegedések
- autoimmun betegségek
Jellemző tünetek
- Égő, bizsergető vagy tompa fájdalom érzet
- Szorító, merev érzés, diszkomfort érzet
- Tartós kimerültség, fáradtság
- Alvászavarok, álmatlanság
- Megnövekedett pihenés igény, csökkenő nappali aktivitás
- Gyakori hangulatváltozás, ami akár a depresszióig terjedhet
- Valamely területen jelentkező képességcsökkenés (például munka vagy szociális kapcsolatok)
Előfordul, hogy az ok megszűnik, de a fájdalominger továbbra is megmarad. Az idegsejtek továbbra is impulzusokat küldenek az agynak. A hosszan tartó fájdalom hatására úgynevezett „kényszertartás” alakulhat ki, aminek következtében a testrészeken, szervrendszerekben krónikus fájdalom jön létre. Ilyen tipikus tünet a hátfájás vagy a nyaki fájdalom.
Három alapvető típusát különböztetjük meg:
- Központi fájdalom (az agyban vagy a csontvelőben keletkezik)
- Perifériás projekciós fájdalom
- Kivetített fájdalom (egy belső szerv fájdalma kivetül a bőrfelületre)
Fontos az akut betegség kizárása, a fájdalom okának felderítése. Keressünk fel különböző szakorvosokat és kérjünk képalkotó vizsgálatokat!
A fájdalom kezelése
A gyógyszeres kezelés mellett nagy szerepet játszanak a természetes gyógymódok, valamint az életmód váltás, hiszen a krónikus fájdalommal küzdők pont azért nem mozdulnak meg szívesen, mert a fájdalom állandóan jelen van az életükben. Pedig a rendszeres testmozgás, a szabadidős tevékenységek képesek megszüntetni mind a fizikai, mind a lelki fájdalmakat. Természetesen könnyed mozgásformákról van szó, úgy mint: meditáció, nyújtó gyakorlatok, séta.
Fontos, hogy a beteg kérjen segítséget szakorvostól, az előírt kezeléseket pontosan kövesse. Így csillapíthatja fájdalmát, javíthatja életminőségét.
Cikkünk semmilyen módon nem alkalmas öndiagnózis felállítására, ismeretterjesztő, informatív jellegű. Ha tapasztalod a fenti tünetek valamelyikét, konzultálj orvosoddal!