Szervezetünkben a kreatinin foszfát lebontásakor kreatinin vegyület keletkezik. A vesék kiválasztó funkciójával távozik a kreatinin a szervezetből, egy vérvétel esetén a laboratóriumi mutató ezáltal a vesefunkcióra, vesék állapotára vonatkoztatható. Más a normál érték nőknél és férfiaknál, illetve a testösszetétel is erősen befolyásolja a szintet.
A vér kreatinin szintjének értéke normális, ha felnőtteknél 0,6-1,3 mg/dL (milligramm per deciliter).
Ha a kreatinin magas értéket mutat a vérben mérve, az a vesék nem megfelelő működését jelezheti, hiszen nem tudják a kreatinint megfelelő módon üríteni.
Mitől lehet még a kreatinin magas?
Lehet magas a kreatinin átmenetileg és tartósan is. A kreatinin emelkedett értéke jelenthet:
- Vesebetegséget
- Szívproblémát
- Dehidratációt
- Gyógyszer hatását
- Izomproblémát
A vesék működést befolyásolhatja a vesekő, gyulladás, veseelégtelenség, amitől a kreatinin szint magas lehet. Egyes szívbetegségek is állhatnak a háttérben, ahol a vesék véráramlásának változása okozza a rendellenességet. Egyszerű folyadékhiány is okozhat emelkedett kreatinin értéket, ami például kialakulhat egy vírusos hasmenés, hányás hatására is. A gyógyszerek közül okozhat ilyen értéket gyulladáscsökkentő, antibiotikum, kontraszt anyag, ami sokszor vesekárosodással is jár. Ha az izomsejtek károsodnak és beindul az izomlebomlás, a kreatinin a vérbe kerül, így megjelenik a magasabb kreatinin szám a vérképben.
Természetesen a magas kreatinin szint tényleges okát csak orvos állapíthatja meg, aki a laboratóriumi és klinikai vizsgálatokat egymással összefüggésben értékeli. Csak akkor lehetünk biztosak a diagnózisban, ha azt orvostól kaptuk és ő fogja elrendelni a további szükséges vizsgálatokat is.
Cikkünk semmilyen módon nem alkalmas öndiagnózis felállítására, nem tekintendő terápiás javaslatnak, csupán ismeretterjesztő, informatív jellegű. Ha a fenti tünetek, információk érintenek, mielőtt bármit is tennél, bármin is változtatnál konzultálj orvosoddal!