Ezért igyál elegendő folyadékot!

328
ivóvíz

Gyengeségérzet, székrekedés, enerváltság, karikás szemek és fejfájás – csak néhány testi tünet a sok közül, melynek hátterében általában a dehidratáltság áll. A probléma egyszerűen megszüntethető, ha elegendő mennyiségű folyadékot fogyasztunk. Egy kis odafigyeléssel nagyon sokat javíthatunk életminőségünkön.

A víz élettani hatásai

Egyszerű, de annál igazabb tény, hogy víz nélkül egész egyszerűen nincs élet. Ez nem újkeletű megállapítás, hiszen már az ősi mitológiákban is nagy jelentőséget tulajdonítottak a víznek. A kiegyensúlyozott folyadékháztartás a szervezet számos funkciójának optimális működését támogatja. Például a kellő mennyiségű víz gondoskodik a méreg-, illetve a salakanyagok kiválasztásáról és ürítéséről, a tüdő párásításáról, a tápanyagok oldásáról, felszívódásáról és szállításáról, a szövetek felépítéséről és a vérkeringés fenntartásáról.

Elegendő folyadékfogyasztás személyre szabottan

A test kétharmada vízből áll, azonban ez a mennyiség folyamatosan változik, ugyanis a vizelettel és széklettel, verejtékezéssel a bőr pórusain keresztül, valamint a kilégzés párájával napi több liter folyadék távozik szervezetünkből, melyet pótolni kell. A folyadékszükséglet emberenként eltérő, hiszen befolyásolja a szükséges mennyiséget a testsúly, az élethelyzet, a fizikai aktivitás mértéke, a külső hőmérséklet, a testhő, az egészségügyi állapot és a levegő páratartalma is. Az ajánlott mennyiség testsúlykilogrammonként körülbelül harminc milliliter, ami azt jelenti, hogy egy nyolcvan kilós embernek, napi legalább 2,4 liter folyadékot kell fogyasztania.

Könnyű elfeledkezni a folyadék fogyasztásról

Sajnos gyakori és sokakat érintő probléma, hogy a nap folyamán elfelejtünk elég folyadékot bevinni szervezetünkbe. Tovább rontja a helyzetet, hogy emellett napi akár több kávét is fogyasztunk, mely vízhajtó hatású. A vízhiány, illetve az erős izzadás a szervezet ionháztartására is kihatással van, mivel a vizelettel és a verejtékezéssel többfajta ásványi anyag is távozik a szervezetből, melyeket szintén pótolni kell.

A folyadékpótlás nem csupán vízzel történhet, hanem fogyaszthatunk levest, teát, préselt gyümölcs és zöldség levet. A kávé, illetve az alkohol mennyiségét viszont célszerű csökkenteni, hiszen komoly dehidratáló, illetve vízhajtó hatással rendelkeznek. Éppen ezért ezekkel nem szabad folyadékot pótolni, mert pont ellentétes hatást érünk el velük.