Aki már találkozott az ekcémával, annak nem kell bemutatnunk kellemetlen és makacs tüneteit. Amikor csecsemőkorban jön elő, akkor jó esély van rá, hogy a gyermek idővel kinövi, viszont ha később kezdődik, akkor sajnos gyakori, hogy egy életen át törődnünk kell vele, hogy tünetmentesen tartsuk, vagy legalábbis minimális szintre szorítsuk.
Az ekcéma egy olyan bőrbetegség, amely a lakosság 10%-át érinti, bármely életkorban megjelenhet. Megfelelő terápia csak az okok pontos feltárásával lehetséges.
Az ekcéma tünetei
Kezdetben a bőr kipirosodik és apró hólyagok jelennek meg rajta. Erős viszketést tapasztalunk, a vakargatás hatására pedig pörkök, sebek keletkeznek, illetve hámlás jelentkezik. Az érintett terület pedig egyre nagyobb lesz, majd krónikussá válik a jelenség. Tartós gyulladás lép fel, megvastagodik a bőr, pigmentfoltok jelennek meg.
Az ekcéma kezelése
Mielőbb orvoshoz fordulunk, annál hamarabb enyhíthetjük a tüneteket és annál nagyobb eséllyel akadályozhatjuk meg a szövődményeket.
Segíthet -e ekcéma krém a problémán?
Természetes kozmetikumokkal kiegészíthetjük a kezelést, de ezt a kezelőorvossal feltétlenül egyeztetnünk kell. Az ekcéma kenőcs sok esetben jól karbantartja a betegséget.
Keresik az amerikai CBD olajat is az ekcéma kezelésére, de az egyértelmű orvosi álláspontra még várni kell, míg a kutatások, vizsgálatok folynak.
Az ekcéma okai
Leginkább a környezeti hatások, allergének miatt alakul ki ekcéma, okozói például szőrök, fémek, pollenek, de ehhez veleszületett hajlam is szükséges. Emellett ekcémát okozhatnak a bőrön elszaporodó baktériumok, gombák, sőt, ha megvan a betegségre való hajlam, akkor stressz hatására is kialakulhat.
Az ekcéma típusai
- Atópiás dermatitis
Kialakulásának oka veleszületett hajlam. A legtöbb esetben már csecsemő korban jelentkezik, felnőtt korra viszont elmúlik. Első megjelenése általában étel hatására alakulhat ki, ilyen allergén például a tej vagy a tojás.
- Kontakt allergiás ekcéma
Oka nagyon könnyen azonosítható, hiszen általában azon a helyen jelenik meg, ahol a bőr az allergiát kiváltó anyaggal találkozik. Kiváltói: illatszerek, fém, tartósítószerek, kozmetikumok.
Cikkünk semmilyen módon nem alkalmas öndiagnózis felállítására, ismeretterjesztő, informatív jellegű. Ha tapasztalod a fenti tünetek valamelyikét, konzultálj orvosoddal!