Arcmaszk házilag is könnyedén készíthető a háztartásunkban előforduló anyagokból. Miért érdemes vele foglalkozni? Mert kényelmesebbé tehetjük a maszk viselés idejét, öltözetünkhöz jobban illő darabokat hordhatunk és mindezt nagyon olcsón megúszhatjuk. Praktikus, ha több maszkot is készítünk akár saját részre, akár családtagjainknak, csupán néhány egyszerű szabályt kell betartanunk, amit az alábbiakban részletezünk.
Az arcmaszk házilag akkor jó, ha:
- A fülekre akasztható vagy hátul összeköthető
- Kényelmesen de szorosan illeszkedik az archoz
- Többrétegű szövetből áll
- Akadálymentesen tudunk benne lélegezni
- 60 fokon gépben mosható
- Száradás után sem veszíti el a formáját
Kell -e rendszeresen mosni vagy tisztítani az arcmaszkot?
Igen, minden viselés után célszerű, lehetőleg 60 fokon , mosógépben mosni.
Hogyan vegyük le a biztonságosan az arcmaszkot?
A maszk levételekor ne érjünk a szemünkhöz, orrunkhoz vagy a szánkhoz! Utána azonnal mossunk kezet! Amennyiben nem azonnal mossuk ki a maszkot, nejlon zacskóban tároljuk, minden mástól elkülönítve.
Textil arcmaszk varrása
Szükséges anyagok:
- Varrógép, vagy két ügyes kéz
- Olló
- Tű és cérna
- Pamutszövet, mérete: 25 x 15 cm , 2db
- 15 cm hosszúságú gumi, zsinór, hajgumi, esetleg madzag , 2db
Hogyan készül az arcmaszk házilag?
- Vágjunk ki 2 db 25 x 15 cm méretű négyszögletes pamutszövet darabot. Mindenképpen szorosan szőtt pamutot használjunk, mint például a pamutvászon vagy a steppelt anyag. Amennyiben nincs más, egy hagyományos póló anyaga is megteszi.
- Illesszük a két darab anyagot egymásra. Ugyanis a maszkot úgy kell varrni, mintha egyetlen darab anyag lenne
- Hajtsuk be a hosszabbik oldalukat kb. 6 mm-t és szegélyezzük. Aztán hajtsuk be a rövidebb oldalakat kb. 1,2 cm-t , és varrjuk le.
- Dugjunk át a maszk két oldalán levarrt szegélyekbe egy 15 cm hosszúságú, 3 mm széles gumiszalagot. Ezek képezik majd a fülre akasztható hurkot. Ehhez érdemes hosszú tűt vagy hajtűt használni. Amennyiben csak zsinór áll a rendelkezésünkre, akkor a kötők lehetnek hosszabbak is, így a fej hátsó részén lehet majd megkötni.
- Óvatosan húzzuk át a gumikat, ügyelve arra, hogy a csomók a leszegett részbe kerüljenek. A maszk szélénél kissé gyűrjük meg az anyagot, majd igazítsuk arcunkra úgy , hogy kényelmesen elfedje. Ezután varrással rögzítsük a gumi helyét, hogy ne csúszkáljon.
Az első maszk elkészítése és felpróbálása után érezni fogjuk, hogy min kell változtatnunk a nagyobb kényelem érdekében. Jelöljük meg, hol kíván több, hol igényel kevesebb anyagot arcformánk és a következőt már e szerint szabjuk. Minél több készül, annál tökéletesebben sikerül majd alkotásunk.
Figyeljünk arra, hogy 2 évesnél fiatalabb gyermekre ne adjunk textilből készült maszkot! Valamint az olyan személyekre sem, akik magatehetetlenek, légzési nehézséggel küzdenek vagy valamilyen egyéb okból nem tudják segítség nélkül levenni.