A Parkinson-kór világszinten a második leggyakrabban előforduló degeneratív idegrendszeri betegség. A 60 év felettiek 1%-át érinti.
Az agy mély struktúrájának működési zavara okozza a betegséget, a dopamin ingerületátvivő anyag hiánya következtében. A betegség genetikai és környezeti tényezők kombinációjának eredménye és azzal jár, hogy a dopamint termelő idegsejtek mintegy 70-80%-a károsodik vagy elvész.
Amikor súlyos betegségekről olvasunk és egy-egy tünet gyanakvást kelt, riadtan böngésszük tovább a jellemzőket. A felismerés bizonyára nagyon fontos, de a gyanút legjobb, ha inkább orvossal osztjuk meg. Jó tudni, hogy ebben a betegségben leginkább azok lehetnek érintettek, akiknél a családban előfordul a halmozódás, esetleg a szülei is Parkinson-kórban szenvedtek. Emellett a környezeti tényezők is meghatározóak lehetnek. Azok az emberek vannak kitéve nagyobb veszélynek, akik bizonyos ipari vegyszerekkel, gyom-és rágcsálóirtóval dolgoznak.
Minél korábban történik meg a felismerés, annál tovább lehet fenntartani a megfelelő életminőséget. Sajnos a hanyatlás fázisában a beteg már nem képes önmagáról gondoskodni és mentális leépülés is tapasztalható.
A Parkinson kór tünetei
A betegség legjellemzőbb három fő tünete a nyugalmi remegés, az izommerevség és a meglassulás.
Már az 50. életév előtt jelentkezhetnek a következő tünetek is:
- A mozgás jellegének megváltozása, az izmok merevsége miatt
- Végtagremegés (nem minden Parkinson-kóros betegnél tapasztalható)
- Vizelettartási nehézség (inkontinencia)
- Nyálelválasztás-és szaglás megváltozása
- Alvászavar
- Hangulatzavar
- Mentális leépülés
Gondos ideggyógyászati kivizsgálással diagnosztizálható a kór.
A Parkinson kór jelei
A következő jelek Parkinson-kórra utalnak:
- Mozgás lelassulása , az izmok merevsége miatt.
- Megváltozott testtartás, hajlott hát.
- A beteg a lábait alig emeli , aprókat lép.
- Járáskor a karok nem mozognak együtt, merevek.
- Akaratlan végtagmozgások jelennek meg. Kéz vagy lábremegés.
- Egyensúlyzavar
Parkinson kór gyógyulás esélye
A betegség különböző gyógyszeres kezelésekkel, valamint mozgásterápiával hosszú ideig szinten tartható. Amennyiben a beteg depresszióval küzd, pszichológiai vagy pszichiátriai segítséget is ajánlott kérni.
A Parkinson kór kezelése
A Parkinson-kór a jelen ismeretek alapján nem gyógyítható , de megfelelő kezelésekkel a panaszok kézben tarthatók, a továbbfejlődés lassítható.
Cikkünk semmilyen módon nem alkalmas öndiagnózis felállítására, ismeretterjesztő, informatív jellegű. Ha tapasztalod a fenti tünetek valamelyikét, konzultálj orvosoddal!