Amennyiben egy pár mind érzelmileg, mind fizikailag eltávolodik egymástól, az a párkapcsolat zavarát jelzi. Gyakran elhangzik a következő mondat: „Úgy élünk egymás mellett, mintha testvérek lennénk.” „Meg sem tudom mondani, mikor simogatjuk meg egymást utoljára.” Ismerős mondatok?
Egy egészséges párkapcsolatnak megvan a maga folyamata. A kezdeti heves érzelmeket lassan felváltja a szeretet, az összetartozás érzése. Ezt a folyamatot sokan rosszul élik meg, rosszul értelmezik. A kiábrándultság jeleként tekintenek rá, pedig nem így van. Ez egy teljesen természetes változás, melynek során „felszáll a rózsaszín köd”.
Előkerülnek az egyéni igények, a pár tagjai lassan összecsiszolódnak. Amennyiben ezt egyik fél sem éli meg veszteségnek, akkor valószínűleg harmonikus párkapcsolat jön létre.
A szerelem enyhülése természetesen kétségeket ébreszthet a párkapcsolatban, ami bizalmatlansághoz, sértettséghez vezet. Ebből következően megindulnak a felek közötti játszmák.
Gyakran megjelenő ismérvek:
- féltékenység,
- szexuális aktivitás mérséklődése,
- folyamatos „próbatételek”, melynek során a másik félnek bizonyítania kell a szeretetét,
- a viták helyét felváltják a veszekedések, melyek sokszor maradandó sebeket okoznak.
Mindezek hátterében elsősorban a rossz családi minták állnak, amelyek meghatározzák a felek viselkedését, reakcióit. Ugyanis nem mindegy, mit láttunk, tapasztaltunk gyermekként. Sajnos ezeket a rögzült viselkedés mintákat akarva-akaratlanul hordozzuk, illetve adott helyzetben előhozzuk, alkalmazzuk. Amennyiben eltérő közegből, eltérő szociális háttérből érkeztek a felek, a későbbiekben bizony ez komoly problémákhoz vezethet. Nem biztos, hogy tudunk és akarunk partnerünk értékrendszeréhez alkalmazkodni.
Valamint komoly hiba, amikor a gyermeknevelés annyira leköti a párok figyelmét, hogy egymásra már nem marad idejük. Elmaradnak a közös programok, rituálék. Szépen lassan megszűnik a kommunikáció, már nincs miről beszélni. Vagy ha igen, csak a legfontosabb dolgokról. Felüti fejét az érdektelenség mindkét fél részéről. Ilyenkor következik be, hogy az egyéni, bennünket foglalkoztató problémákat elhallgatjuk, mondván „őt ez úgysem érdekli.” Rés keletkezik a pajzson. És ennek mi a következménye? Nagyon sok esetben ilyenkor megjelenik a harmadik fél. Ami persze idővel kiderül, és követi a szétköltözés, majd a válás. Hogy miért?
A párkapcsolatban mindkét fél elkezd nyitni a külvilág felé és a kapcsolatban nem megélt igényeit, megpróbálja a környezetében lévőkkel kielégíteni. Amennyiben megindul ez a folyamat, bizony a felek nagyon eltávolodnak egymástól, nehéz újra visszatalálni.
Az újrakezdés szakasza nagyon fontos, hiszen ez azt jelenti, hogy hajlandóak lemondani ezekről az új, látszólag érdekesebbnek tűnő ingerekről a kapcsolat javára. Ilyenkor egy új szerződés köttetik a felek között amelynek alapjai :
- kölcsönös tisztelet,
- szeretet,
- bizalom,
- elfogadás.
Ha ezek bármelyikét figyelmen kívül hagyjuk, valószínűleg az újrakezdés sikertelen
lesz.
Gyakran előfordul, hogy a felek csak a gyerekek miatt maradnak együtt, ami igen veszélyes. Hiszen sokszor a gyerekek szenvednek legjobban a felnőttek megváltozott viselkedésétől.
Tudatos odafigyeléssel, illetve párterápia segítségével van lehetőség a párkapcsolati problémák orvoslására. A Szeretethiány jeleiről korábban már írtunk, lehet, hogy a téma számodra is érdekes lehet.