Ígéretesnek tűnő gyógyszer az örökletes mellrák ellen

123
mellrák ellen

Az MTI információi szerint két és fél év után leállították az örökletes mellrák elleni gyógyszer tesztelését, mert beigazolódott a hatékonysága, pedig a tesztelést eredetileg 10 évre tervezték.

A olaparib tesztek azt mutatták, hogy a  BRCA1 és a BRCA2 gének okozta örökletes mellrák elleni gyógyszer képes megakadályozni a daganatok ismételt kialakulását, hiszen több mint 40 százalékkal csökkentette az invazív kiújulás, a második rákos megbetegedés vagy a halálozás relatív kockázatát – ismertette a The Guardian.

Az olaparib tablettát szedő nők 85,9 százaléka a kezelés befejezése után egy évvel is életben volt, és a rák nem tért vissza három évig, szemben a placebót kapó 77,1 százalékkal. Az áttételek képződésekor is hasonló arányokat figyeltek meg: 87,5 százalék az olaparibbal kezelt és 80,4 százalék a placebót szedők körében.

921 olaparibbal kezelt páciens közül 106-nál tért vissza a rák három éven belül, vagy hunyt el a páciens, míg a placebót kapó kontrollcsoportban 915 páciens közül 178 esett vissza vagy hunyt el.

Andrew Tutt professzor, a nemzetközi kutatás vezetője, a londoni Cancer Research (rákkutató központ) tudósa szerint ez jelentős eredmény, hiszen eddig ebben a típusú örökletes betegségben nem tudtak hatékonyan segíteni.

Az olaparib megakadályozza, hogy a rákos sejtek képesek legyenek a DNS-ük javítására, ez a pusztulásukat okozza. Főleg az olyan pácienseknél hatékony, akiknek BRCA1 vagy BRCA2 génmutációja van. A vizsgálat során viszonylag ritkán jelentettek jelentős mellékhatásokat.

Forrás: MTI 2021. június 4., péntek 12:20

Cikkünk semmilyen módon nem alkalmas öndiagnózis felállítására, ismeretterjesztő, informatív jellegű. Ha tapasztalod a fenti tünetek valamelyikét, konzultálj orvosoddal!