A depresszió mint jelenség, nagyjából a civilizáció megjelenésével egyidős. Definíciója szerint szomorú, rosszkedvű állapotot jelent, melyben a körülöttünk lévő nehézségek, leküzdhetetlennek tűnnek.
Fontos megérteni, hogy a szomorúság nem azonos a depresszióval. Az egy múlékony állapot, míg a depresszió betegség. A különbség a lefolyásukban, mélységükben és a tünetekben van. A rosszkedv néhány napon belül elmúlik, míg a depresszió hetekig, hónapokig, esetenként évekig fennáll.
A szülés utáni depressziót, avagy a szülés utáni hangulatzavart az új helyzet általi megterhelés váltja ki. Hormonális és pszichológiai okok is állhatnak a háttérben. Sok kezdő anyukánál megjelenik egy rövid időre, viszont akkor már súlyosnak tekinthető, ha akadályozza a gyermek ellátását, vagy öngyilkos gondolatok jelentkeznek. Ebben az esetben tanácsos haladéktalanul orvoshoz fordulni.
Mániás depresszióról akkor beszélünk, ha a depresszív epizódokon kívül fellép a lefolyás során az úgynevezett mániás szakasz. Amennyiben a mánia teljesen kifejlődött, bipoláris zavar alakul ki. Hátterében elsősorban biológiai tényezők állnak, amit leggyakrabban gyógyszeres terápiával kezelnek.
A depresszió tünetei
Érzelmi depresszió tünetek:
- rosszkedv, szomorúság
- örömképtelenség
- öngyűlölet
- szeretetképtelenség
Motivációs depresszió tünetek:
- Az érintett személynek, nincs kedve semmihez
- Csökken az érdeklődése a világ iránt. “Nincs értelme semminek, még a mai napnak sem“
- Döntésképtelenség jellemzi
- Beszűkül a gondolkodása
Viselkedési depresszió tünetek:
- Csökken az aktivitás
- Az érintett akár egész nap az ágyban fekszik
- Lelassult, görnyedt a testtartása
- Halkan beszél
- Gondterhelt az arca
- Lefelé lóg a szája széle
- Ráncolja a homlokát
- Mimika és gesztus szegény
- Saját higiéniáját elhanyagolja (nem fürdik, nem mos fogat ..)
Gondolkodásra jellemző depresszió tünetek:
- Negatív világlátás
- Pesszimizmus
- Gyenge koncentrációs képesség
- Reményvesztettség
- Negatív énkép
- A múlt és jövő kerül a fókuszba a jelen helyett
Testi depresszió tünetek:
- Emésztési zavarok
- Fejfájás
- Alvászavar
- Hízás vagy éppen fogyás
- Alvászavarok
- Fáradtság, kialvatlanság
A depresszió ellen csak úgy tehetünk, ha felismerjük az állapotot
A depresszió kialakulásához egyszerre több tényező is hozzájárulhat. Az biztos, hogy a genetikai hajlam nagyon meghatározó.
Depressziós betegeknél általában kimutatható a rideg, elutasító gyerekkor, szeretetlen légkör, ahol az anya személye nem sugároz elég biztonságot. Valamelyik szülő valószínűleg szintén depresszióval küzd, vagy esetleg alkoholista. Ezen kívül kora gyermekkori stresszt okozó élmények is hozzájárulhatnak kialakuláshoz. Nagyon könnyen kiválthatja a folyamatot közeli családtag vagy munkahely elvesztése is.
A depresszió következménye lehet az öngyilkossági kísérlet vagy a befejezett öngyilkosság. Kezelés nélküli esetekben nagy valószínűséggel az érintettek visszaesnek. Súlyos depresszió esetén elkerülhetetlen a gyógyszeres kezelés.
A depresszió kezelése
A depresszió kezelése otthon akár veszélyes is lehet, mert szakember útmutatása nélkül hibás visszajelzést adhatunk az érintettnek. Hatékony kezelés nélkül viszont olyan állapot alakulhat ki, amivel a beteg nemcsak saját életét, de a körülötte élőkét is megkeseríti, ellehetetleníti. A diagnózis felállításához, mindenképpen szakember segítsége szükséges.
A probléma természetes kezelésére az amerikai CBD olaj alkalmazása is ígéretes lehet.
Cikkünk semmilyen módon nem alkalmas öndiagnózis felállítására, ismeretterjesztő, informatív jellegű. Ha tapasztalja a fenti tünetek valamelyikét, konzultáljon orvosával!