Újraindul a mókuskerék

13
munkahelyen

Szeptemberben, amikor a nyári vakáció végével visszatérünk a munkahelyünkre, úgy tűnhet, mintha a valóság egy jókora hidegzuhannyal köszöntene minket. Kár, hogy nincs olyan gomb, ami „vissza a nyaraláshoz” felirattal villogna, ugye?

Irány a munka kihívásokkal teli világa! – Túlélő kalauz visszatérőknek

Először is, tisztázzuk: a munkahely nem egy fenevad, amit legyőzni kell (bár néha úgy néz ki). Valójában olyan, mint egy igencsak követelőző háziállat, amely néha megharap, de a legtöbb időben csak etetni kell. A munkahelyi stressz pedig olyan, mint az a rossz szokás, amit nyaralás alatt sikerült magunk mögött hagyni, de szeptemberben újra kopogtat.

Hétfő reggel: A munkahelyi stressz térhódítása

A munkahelyi stressz szinte az asztalod szélén ül és kávét szürcsölget, miközben átnézi a naptáradat. „Emlékszel rám?” – kérdezi pimasz vigyorral. A stressz kezelése nem egyszerű, de néhány aprósággal csodákat tehetünk. Ha mindet nem is, talán néhányat alkalmazhatsz ötleteink közül.

  • Kezdd a napot egy nyugtató reggeli rutinnal. Ez lehet meditáció, néhány perc olvasás, vagy egy kellemes zenehallgatás. Egy stabil reggeli rutin segíthet pozitívan beállítani a napodat, még mielőtt belépnél az irodába.
  • Tervezd meg a napodat előre. Használj naptárt vagy applikációt a feladataid kezelésére. A prioritások beállítása segít abban, hogy ne érezd magad túlterheltnek, hiszen így kontrollálni tudod a teendőidet.
  • Iktass be rövid szüneteket a nap folyamán. Csak 5-10 perc távol a képernyőtől, vagy egy rövid séta segíthet újraéleszteni az elmédet és csökkenteni a stressz szintet.
  • Tarts az asztalodon vagy a fiókodban egészséges nasikat, mint például diófélék, gyümölcsök vagy joghurt. A megfelelő táplálkozás segíthet fenntartani az energiaszintedet és a koncentrációdat a nap folyamán, emellett egy kis örömet is okozhat a csipegetés.
  • A rendszeres testmozgás, mint a gyors séták vagy a szervezett csoportos sporttevékenységek, csökkenthetik a stresszhormonokat és javíthatják a mentális jólétedet.
  • Tanulj meg néhány egyszerű légzési technikát, amelyeket bármikor elvégezhetsz, amikor stresszesnek érzed magad. Mély, tudatos légzés segíthet nyugtatni az elmédet és csökkenteni a stresszt.
  • Beszélj a kollégáiddal vagy a vezetőiddel, ha úgy érzed, hogy túl nagy a nyomás. Az őszinte kommunikáció segíthet megoldásokat találni a munkaterhelés csökkentésére.
  • Ne feledd, hogy a nevetés gyakran a legjobb gyógymód. Egy jó vicc vagy egy kedves mém megosztása a kollégákkal felvidíthat és segíthet oldani a munkahelyi feszültségeket.

Ezek az egyszerű, de hatásos módszerek segíthetnek abban, hogy jobban kezeld a munkahelyi stresszt és élvezetesebbé tedd a munkanapokat.

A kiégés szelleme

A kiégés olyan, mint az a rosszindulatú szellem a horrorfilmekből, amely mindig a háttérben les rád. Elkerüléséhez fontos, hogy időnként lépj ki a mókuskerékből. Tervezz be szabadságokat, akár csak fél napokat, amikor kizárólag magadra figyelsz. Engedd meg magadnak, hogy néha ne legyél tökéletes. Igen, a pizzás doboz a nappaliban teljesen jó helyen van hétfő este.

A kupon az usamedical.hu webáruházban egy alkalommal használható fel a teljes áron értékesített termékekre. Más kuponkódokkal, kedvezményekkel nem összevonható. Akciós termékekre és csomagajánlatokra nem váltható be.

A munka öröme (mert van ilyen is)

Ne feledkezzünk meg a munka örömeiről sem! Azok a kis sikerélmények, amikor egy projekt jól sikerül, vagy amikor a kollégák végre megdicsérik a prezentációd, olyanok, mint a sütőből kivett friss sütemény illata. Ünnepeld meg ezeket a pillanatokat!

Emellett érdemes átgondolnod, megtalálod -e az örömet a jelenleg végzett munkádban. A munka örömének megtapasztalása lényeges része lehet a személyes és szakmai elégedettség megélésének. Adunk néhány tippet, hogyan találhatod meg azt a munkát, amely igazán örömet szerez, illetve mit tehetsz, ha egy rossz munkahelyen ragadtál.

  • Ismerd meg önmagad!
    Fontos, hogy tisztában legyél azzal, mi motivál és mi érdekel igazán. Milyen tevékenységeket élvezel, milyen környezetben érzed jól magad? Ezek az önismereti kérdések segíthetnek abban, hogy olyan karrierutat válassz, amely valóban illeszkedik hozzád.
  • Készségek és szenvedélyek
    Gondold át, mely készségeiddel tudnád ötvözni a szenvedélyeidet. Például, ha szeretsz írni és érdekel a technológia, talán egy tech blogírói állás lenne a megfelelő számodra.
  • Kutatás és hálózatépítés
    Végezz kutatást azokban az iparágakban, amik érdekelnek. Beszélj azokkal, akik már dolgoznak ezeken a területeken. A LinkedIn és egyéb szakmai fórumok kiváló források lehetnek információ és kapcsolatok szerzésére.
  • Próbálj ki új dolgokat
    Ne félj kísérletezni. Akár önkéntes munka, akár részmunkaidős állások, ezek a lehetőségek segítenek jobban megérteni, mi az, ami valóban lelkesít.
  • Folyamatos tanulás
    Fejleszd tovább a készségeidet és ismereteidet, hogy növeld a vonzerőd a munkaerőpiacon, és képes légy elérni az áhított munkakört.
  • Kommunikálj a főnökeiddel a problémákról!
    Ha lehetőséged van rá, beszélj a főnököddel a helyzet javítása érdekében. Lehet, hogy vannak belső lehetőségek változtatásra vagy fejlődésre.
  • Ha egy rossz munkahelyen ragadtál legyen bátorságod újraértékelni a helyzeted!
    Gondold át, mi zavar a jelenlegi munkádban. A feladatok, a munkahelyi kultúra, vagy a fejlődési lehetőségek hiánya okozza a problémát?
    Míg keresed a lehetőséget a váltásra, fejleszd a készségeidet, hogy jobban felkészülj a következő lépésre. Ez növelheti az önbizalmadat és jobb pozícióba helyezhet a jövőbeni lehetőségek szempontjából.
    Aktívan kutass új álláslehetőségeket! Frissítsd a önéletrajzodat és motivációs leveledet, és ne habozz jelentkezni az állásokra, amik igazán érdekelnek. Néha időbe telik megtalálni a tökéletes munkát. Légy kitartó, és ne hagyd, hogy a jelenlegi helyzet elvegye a motivációdat a jobb lehetőségek keresésében.

Emlékezz, a munka öröme sokszor magában a folyamatban is megtalálható. Minden lépés, amit a céljaid felé teszel, segíthet jobban megérteni, mi az, ami igazán boldoggá tesz a munkában.

Az egyensúly művészete

A munka és magánélet egyensúlyának megtalálása olyan, mint egy jógaóra: néha bizony nehéz megtalálni a helyes pózt, de amikor sikerül, minden működik. Ha úgy érzed, hogy a munka elnyomja a magánéletedet, érdemes lehet újragondolni a határaidat.

Így tehát, miközben újra bekapcsolódunk a munka világába, fontos, hogy emlékezzünk: bár a kihívások elkerülhetetlenek, a módszerünk, ahogy kezeljük őket, tőlünk függ. Tehát, lélegezzünk mélyeket, és ne feledkezzünk meg a napi kis örömökről sem, amik segíthetnek átvészelni a nehezebb napokat. És ha minden kötél szakad, legyen ott a csokoládé a fiókban. Az mindig segít, ugye?