A cukorbetegség előszobájaként az inzulinrezisztencia étrend kialakításával kezelhető, a cukorbetegséget megelőző táplálkozás, diéta, heti menü beállítása mindenképpen a diatetikus feladata.
Az utóbbi időben megnőtt az étvágyad? Észrevetted, hogy csak úgy ugrálnak fel a kilók? Folyton fáradt és levert vagy? Szokatlanul rossz a hangulatod már-már egy depresszív epizódot élsz át? Esetleg megszűnt vagy furcsán rendszertelen a menstruációs ciklusa?
Elképzelhető, hogy inzulinrezisztenciával van dolgod, amikor az inzulinrezisztencia étrend kialakítása az első lépések között szerepel.
Mi az inzulinrezisztencia, vagy röviden az IR?
Az inzulinrezisztencia a cukoranyagcsere megbetegedése, egy prediabetes, azaz cukorbetegség előtti állapot, amikor az érintett személy szervezetében túl sok inzulint termel a hasnyálmirigy. Ezzel a vércukorszint szabályozása a célja, de mivel az inzulint feldolgozó receptorok már nem ismerik fel a hormont, rezisztenssé válnak. Az inzulintermelésért felelős sejtek pedig, ezen állapot hosszútávú fennállása esetén, elfáradnak és nem lesznek képesek megfelelő mennyiségű inzulint termelni. Ekkor alakul ki a cukorbetegség, hiszen már nincs elegendő inzulin hormon a szervezetben, ami a vércukorszintet szabályozni tudná.
Az inzulinrezisztencia étrend módosítással is visszafordítható folyamat, hiszen főként a nem megfelelő táplálkozás (konstans szénhidrát-túlfogyasztás, cukros étrend) és a mozgásszegény életmód miatt alakul ki. Kialakulásának további okai lehet a jojo diéták hosszútávú folytatása, illetve genetikai okok, örökölt hajlam.
Mit tegyünk, hogy visszanyerjük egészségünket IR kialakulása esetén?
Mindenképpen egyeztessünk orvosunkkal, látogassunk el egy endokrinológiai osztályra, ahol teljes körű kivizsgálást végeznek a betegség szűrése érdekében. Az esetleges diagnózis után konzultáljunk egy erre specializálódott dietetikussal.
Egyes növényi kivonatok, illetve természetes hatóanyagú készítmények összetevői jótékony hatással lehetnek a vércukor szintre.
Tippek az inzulinrezisztencia étrend kialakítására
Az inzulinrezisztencia táplálkozási szabályok függenek a testtömegtől, a testzsírszázaléktól, a kortól, korábbi életmódunktól, tehát mindenkinél eltérő az étrend összeállítása. Azonban a séma mindenkinél ugyanaz. Egészséges étkezés, rendszeres mozgás bevezetése a mindennapokba.
- A legelterjedtebb a napi 160 g szénhidrátot tartalmazó, öt étkezésre szétbontott inzulinrezisztencia étrend.
- Az étrend tartalmazzon rostot, fehérjét, mérsékelt mennyiségű egészséges zsírokat, túlnyomó részt lassú felszívódású szénhidrátokat és elhanyagolható mennyiségű gyors felszívódású szénhidrátokat.
- A lassú felszívódású szénhidrátok nem emelik meg hirtelen az inzulinszintet, azaz glikémiás indexük alacsony. Ide tartoznak a teljes kiőrlésű pékáruk, gyümölcsök egy része, magvak, fehérjék.
- Mindenképp kerülni kell a finomított szénhidrátokat, mint cukor, fehér pékáru, magas fruktóz tartalmú gyümölcsök, tejtermékek nagy része.
- Fontos a megfelelő mennyiségű zöldség fogyasztás, ezek nagy része nem számolandó bele a napi megengedett szénhidrát mennyiségbe (pl.: brokkoli, uborka, paprika, zeller).
- Fokozottan figyelnünk kell az elegendő mennyiségű vízfogyasztásra is, a napi minimum 2-3 liter.
A cukorbetegségről korábbi cikkeinkből sok érdekes információt olvashatsz, hátha neked is segítünk általuk.
Cikkünk semmilyen módon nem alkalmas öndiagnózis felállítására, ismeretterjesztő, informatív jellegű. Ha tapasztalja a fenti tünetek valamelyikét, konzultáljon orvosával!