Az alvászavar éppoly veszélyes tud lenni, mint az alkohol

85
alvási apnoe

Az alvásavarokat és azok veszélyeit a legtöbb ember nem veszi kellőképp komolyan, holott súlyos következményekkel járhat, ha hosszútávon nem tudjuk kipihenni magunkat. Még veszélyesebb, ha ebben az állapotban volán mögé ülünk, főként, ha éjszaka vezetünk. Az egyik ilyen veszélyes alvászavar az alvási apnoe.

Pontosan mi az alvási apnoe?

Az alvási apnoe az alvászavar egyik típusa, melynek hatására alvás közben megmegszakad a légzés, majd újra beindul. Az apnoe szó jelentése is igencsak árulkodó, mivel azt jelenti, hogy „légvétel nélküli”. Kétféle alvási apnoe-t különböztethetünk meg, melyek az obstruktív és a centrális apnoe. Utóbbi különösen veszélyes, hiszen a légzésszabályozó izmokhoz nem küld megfelelő jeleket az agy. Az obstruktív alvási apnoe pedig a torok izmainak ellazulása következtében jön létre. Időnként a két típus keveréke is kialakulhat, amely hatására komplex alvási apnoe jön létre.

Mik az alvási apnoe tünetei?

A két típus tünetei nagy mértékben megegyeznek egymással, ezért nehéz megkülönböztetni őket. Viszont általánosságban elmondható, hogy a centrális alvási apnoe-ra inkább a légszomjjal való ébredés jellemző, míg az obstruktív alvási apnoe-ban szenvedők zavaró horkolással küzdenek. Ezenkívül gyakori tünetek még:

  • Ébredéskor hirtelen légszomj
  • Állandó fáradtságérzet napközben
  • Reggelente tapasztalható fejfájás
  • Az alvás során tapasztalható rövid idejű légzés leállás
  • Az ébredést követően tapasztalható torokfájás és szárazszáj érzet

Honnan tudható, hogy alvási apnoe-ban szenvedünk?

A diagnózis felállítása egyáltalán nem könnyű, ráadásul sokan nem is sejtik, hogy baj van. Az öndiagnosztizálástól mindenkit óvva intünk, ezt érdemes inkább az alvásközpontokra bízni. Az alvásdiagnosztikai laboratóriumban egy éjszakát kell eltölteni megfigyelés alatt. A vizsgálat arra is fényt derít, hogy a probléma milyen mértékben áll fenn, illetve a kezelési megoldások is elsősorban ettől függnek.

Alvászavar és a vezetés közti kapcsolat

A tartós alvászavar és az ahhoz kapcsolódó állandó fáradtság épp oly hatással van az agyra, mint az alkoholos befolyásoltság. Nem csak a vezetés közbeni elalvás jelent veszélyt, hanem a megnövekedett reakció idő, figyelemzavar, illetve a mikroalvás is, amely pár másodperces spontán elalvást jelent, méghozzá úgy, hogy fel sem tűnik. Gyakorlatilag az agy félig alvó állapotban van. Az éjszakai vezetés, illetve a hivatásos sofőrök esetében nagyon komoly problémát jelent, hiszen akár életveszélyes helyzet is kialakulhat. Így az alvászavart mindenképp komolyan kell venni!

Cikkünk semmilyen módon nem alkalmas öndiagnózis felállítására, ismeretterjesztő, informatív jellegű. Ha tapasztalod a fenti tünetek valamelyikét, konzultálj orvosoddal!