A vérszegénység, avagy a vashiány tünetei akár szemmel is jól láthatóak, ráadásul egyre több embert érint. Leggyakoribb tünetei közé tartozik a sápadtság, a gyakori fejfájás, melyek pihenéssel eltöltött időszak után is megmaradnak. Joggal kérdezheti az érintett személy, hogy miért? Mivel sokan valóban úgy gondolják, hogy fáradtságot csak a fizikai vagy szellemi aktivitás után érezhetnek. Pedig nem így van. Kereshetők a vashiány tünetei karikás szem állandóvá válásának hátterében.
Tippünk: ha valóban kiváló összetételű multivitamint keresel kattints ide → Női multivitamin és férfi multivitamin
Az igazán jó étrend-kiegészítőket az usamedical.hu oldalon találod.
A vérszegénység, mely népbetegség, egy olyan állapot, amelyben a vörösvértestek vagy a bennük található oxigénszállító fehérje (hemoglobin) koncentrációjának mennyisége, a normál érték alá csökken. Egyik típusa a vashiányos vérszegénység, mely a szervezet vashiánya miatt alakul ki. Ha a “raktárak” vastartalma csökken, vashiányos állapotról beszélünk.
Vashiány tünetei
- Fáradékonyság,
- Gyengeség
- Sápadtság a bőrön, körömágyon, kötőhártyán
- Durva, száraz bőr
- Légszomj
- Hajhullás, hajtöredezés
- Koncentráció zavar
- Nyugtalan láb szindróma
- Szisztolés szívzörej
- Magas pulzus
- Szorító mellkasi fájdalom (koszorúér görcs)
- Szédülés
A vashiány tünetei bőrön
A viszkető, száraz bőr, a töredezett körmök, az ajak és szájzug szárazság bizony vashiányra utalhatnak. Gyakran tapasztalnak vérszegénység esetén hajhullást és nehéz sebgyógyulást az érintettek. Mindez a szervezet alacsony oxigénszintjéből ered.
Vashiány tünetei gyerekeknél
Gyerekeknél még fontosabb lehet a vashiány mielőbbi felismerése. Jelei nem mindig egyértelműek, de a következő gyermekkori vashiányra utaló tüneteknél gyanakodnunk kell:
- szellemi és mozgásfejlődés lassulása,
- testsúly stagnálása vagy csökkenése,
- fakó és száraz bőr,
- hajhullás,
- fáradékonyság,
- nyűgösség,
- fizikai teljesítőképesség csökkenés,
- sápadtság,
- szédülés,
- fejfájás,
- a koncentrációs képesség romlása,
- étvágytalanság,
- szájzugok berepedése,
- nyelési nehézség,
- szapora szívverés,
- ájulás,
- a körmök alakváltozása.
Vashiány okai
- Csökken a szervezet számára szükséges vasbevitel mennyisége.
- Fokozott vasfelhasználás, jelentős vasvesztés.Ennek oka lehet egy műtét vagy akár menstruációs vérzés.
- A vas nem tud megfelelő mértékben felszívódni, valamilyen felszívódási zavar következtében. Például a bélbolyhok nem megfelelő funkcionálása esetén.
A vashiány diagnosztizálható
A diagnózis elsősorban vérvétel során történik, komolyabb esetekben a csontvelőből vesznek mintát. Mindenképpen szükséges egy teljes vérkép.
Hogyan kezelhető a vashiány?
Elsődleges fontosságú az ok kezelése. Első lépés, a szájon át történő vaspótlás. Amennyiben a kezelés eredményes, a terápia 3 hónapig folytatódik, majd követi egy kontroll vizsgálat. Amennyiben a vasraktárak „megteltek”, további terápia nem szükséges.
Amennyiben az előzőleg említett módszer nem tűnik hatékonynak, úgy következik a gyógyszeres kezelés. Végül, ha ez sem bizonyul sikeresnek, következik a vénás vaspótlás.
Hogyan előzhető meg a vashiány?
A megelőzés leglényegesebb eleme a megfelelő, kiegyensúlyozott táplálkozás, melynek összetevői megfelelő mennyiségű vasat és más alapvető fontosságú anyagokat tartalmaznak.
Ilyen ételek a vörös húsok (marhahús, vadhús), máj. A zöldségek közül a spenót, sóska, cékla, lencse, borsó. A sütőtök fogyasztása is ajánlott, magas vas és C-vitamin tartalma miatt. Jó ha tudjuk, hogy az állati eredetű vas nagyobb hatásfokkal épül be a szervezetbe, mint a növényi. Valamint a C-vitamin elősegíti a vas beépülését, ezért jó ha sült húsok mellé, paprikával dúsított salátákat kínálunk.
Cikkünk semmilyen módon nem alkalmas öndiagnózis felállítására, ismeretterjesztő, informatív jellegű. Ha tapasztalod a fenti tünetek valamelyikét, konzultálj orvosoddal!