A perfekcionizmus ártalmai

382
Perfekcionizmus

A perfekcionizmus egy olyan személyiségjegy, melyre az állandó maximalizmus, más néven a tökéletességre való törekvés jellemző. 

Általában pozitívan vélekedünk erről a tulajdonságról, hiszen ami először eszünkbe jut róla, az a rend, harmónia, hibátlanság. Alapból senkinek sem idegen ez a személyiségjegy, mivel minden emberben megtalálható a perfekcionista hajlam. Ez onnan ismerhető fel, hogy mindnyájan szeretnénk jól teljesíteni valamiben. Legyen szó sportversenyekről, iskolai tanulmányokról, munkásságról vagy bármilyen mindennapos elfoglaltságról.

Ez teljesen egészséges szint, ezáltal pozitívnak nevezhetjük. Ugyanis ezek az erőfeszítések segíthetnek céljaink megvalósításában.

Tippünk: ha valóban tiszta növényi hatóanyagot keresel, kattints ide → Ashwagandha kapszula

Az igazán jó étrend-kiegészítőket az usamedical.hu oldalon találod.

Kattints a képre és a kedvezmény is a tiéd lehet!

A kupon az usamedical.hu webáruházban egy alkalommal használható fel a teljes áron értékesített termékekre. Más kuponkódokkal, kedvezményekkel nem összevonható. Akciós termékekre és csomagajánlatokra nem váltható be.

Viszont azoknál az embereknél, akik életük minden területén törekednek a tökéletességre ez már nem mondható el. Náluk inkább ártalmas jellemvonás. Hiszen hatalmas elvárásokkal és önkritikával állnak hozzá feladataikhoz. Lelkileg és érzelmileg is igencsak kimerítő, hogy mindig mindent tökéletesen csináljanak. Legjellemzőbb tulajdonságaikhoz sorolható a merevség és rugalmatlanság. Náluk ez már negatív aspektus, mert állandó aggodalom tölti el őket, hogy hibázni vagy csalódni fognak. Mókuskerékben élnek, ugyanis ha egy adott feladatot, életeseményt sikerült kiválóan teljesíteni egyből jön a következő, amiben maximális eredményre törekednek. Ha pedig valamiben mégsem sikerül elérni azt a szintet, amire szükségük van, magukat hibáztatják, kritizálják. Ez pszichológiailag igencsak megterhelő. A legtöbben boldognak látszanak, de valójában mindez hatalmas kimerültséggel, szorongással, hangulatingadozással jár. Ebből kifolyólag tehát az állandó maximalizmus az életminőség romlásához, egészségügyi problémákhoz vezethet.

A perfekcionizmusnak több fajtája is van. Az első a self-orientált típus. Ők csakis magukkal szemben és maguk miatt várják el a tökéletességet. A másik csoport a társadalmi elvárásokkal bírók. Az ide tartozó személyek mások miatt törekednek a tökéletességre. Ezen felül pedig vannak a különcök, akik másoktól várják el a maximalizmust, ezáltal kevesen felelnek meg elvárásaiknak.

Ha te is maximalista vagy, az alábbi tulajdonságok lehetnek rád igazak: többnyire olyan emberekkel veszed magad körül, akik nem nyitottak a változásra. Az elégedettség érzés mindig csak átmeneti, gyakran merülsz el a részletekben, nem bírod ha valaki hibázik körülötted és nem törekszik a tökéletességre.

Cikkünk semmilyen módon nem alkalmas öndiagnózis felállítására, ismeretterjesztő, informatív jellegű. Ha tapasztalod a fenti jellemzők valamelyikét, konzultálj szakemberrel!