A vércukorszint ellenőrzése ma már a szűrővizsgálatok közé tartozik. Ha magas vércukor értéket mérünk, akkor azzal mindenképpen foglalkoznunk kell, kezdetben rendszeres ellenőrző méréssel. Ha már cukorbetegségben szenvedünk, kezelés alatt állunk és úgy lesz magas a cukorértékünk, akkor át kell gondolnunk a kezelés egyes elemeit. Ebben kiemelt jelentőségű a cukorbeteg diéta betartása, a rendszeres mozgás, előírt gyógyszerek pontos bevétele és az inzulin pontos beadása.
Tippünk: ha valóban tiszta növényi hatóanyagot keresel, kattints ide → Blood Sugar Ultra
Az igazán jó étrend-kiegészítőket az usamedical.hu oldalon találod.
A magas vércukor értékek kezelésében fontos az alábbiak betartása:
- a megfelelő időben történő gyógyszer bevétel, vagy inzulin beadás
- a megfelelő mennyiségű és összetételű ételek fogyasztása az előre megbeszélt időpontban
- elegendő folyadékbevitel (min. napi 2-3 liter)
- alkohol fogyasztás minimalizálása
- megfelelő étrend: hozzáadott cukort tartalmazó ételek kerülése (sütemény, gyümölcsjoghurt, üdítő italok, szörpök, stb.)
- gyakori vércukormérés
- rendszeres testmozgás (14mm/l vércukorérték felett a sportolás és fizikai aktivitás kerülendő, mert az anyagcsere további romlásához vezet), terhelés fokozatos emelésével
- étkezés és mozgás összehangolása
- elegendő mennyiségű alvás beillesztése a mindennapokban.
Ha ezek ellenére is hiperglikémia jelentkezik, akkor mielőbb szakorvost kell felkeresni. Cukorbeteg terápiában jártas szakorvos segít kideríteni, mi okozhatja a magas vércukor értéket, milyen módosításokra van szükség a vércukorszint stabilizálásához.
Ketoacidózis
A ketoacidózis a cukorbetegség legsúlyosabb szövődménye, mely során a magas vérukorszint miatt túl sok keton felhalmozódik a vérben. Ilyenkor vagy nem elég, vagy egyáltalán nincs inzulin a szervezetben, illetve a másik ok, hogy túl sok cukor van a vérben és az inzulin azt nem tudja befolyásolni.
A tünetek nem egyszerre jelentkeznek, hanem lassan, fokozatosan:
- szájszárazság
- fokozott szomjúság és gyakori vizelési inger
- fáradtság
- koncentráció hiány
- hányás, hasmenés
- gyümölcsszagú lehelet
Ha nem ismerik fel időben, akkor a legsúlyosabb tünet, az eszméletvesztés, azaz a kóma bekövetkezte. Ha ez az életveszélyes állapot kialakul, azonnal sürgősségi ellátás szükséges!
Cikkünk semmilyen módon nem alkalmas öndiagnózis felállítására, ismeretterjesztő, informatív jellegű. Ha tapasztalod a fenti tünetek valamelyikét, konzultálj orvosoddal!