A nők háromnegyede találkozik élete során hüvelygombás fertőzéssel. Ez a betegség általában gyorsan és jól kezelhető. Az esetek körülbelül 5 százalékánál kialakulhat makacsul fennálló fertőzés, ezért mindenképpen különbséget kell tenni krónikus és visszatérő hüvelygomba között. Előfordulásuk, megjelenésük és kezelésük módja is különbözik.
Krónikus hüvelygomba fertőzés
Krónikus állapotról akkor beszélünk, amikor a tünetek két hetes gomba elleni kezelés után sem enyhülnek. A tünetek meglehetősen enyhék, viszont időről-időre fellángolnak. Jellemzően a menstruációs ciklus bizonyos napjain, a szeméremtest viszketése és égő érzés jellemzi.
Visszatérő hüvelygomba fertőzés
Általában a szülőképes periódusra jellemző, de a menopauza idején is felütheti a fejét. Akkor beszélünk visszatérő fertőzésről, ha 12 hónap alatt több mint 4 alkalommal fordul elő, a köztes időszak pedig tünetmentes.
A hüvelygomba tünetei:
- hirtelen altesti viszketés,
- híg, darabos folyás,
- kellemetlen, égő érzés,
- fájdalmas vizeletürítés,
- fájdalmassá váló közösülés.
Amennyiben makacs gombás fertőzés áll fenn, mindenképpen tenyésztésre mintát kell venni, a diagnózis megerősítésére. A Candida fajok a betegek 10-20 százalékánál csak ilyen módon mutathatóak ki. A kezelés során nagyon fontos a betegek felvilágosítása a helyes higiénés szokásokról, ugyanis az irritáló mosakodó szerek (illatos szappanok, intim spray-k), szivacsok használata kerülendő. Valamint a műszálas alsónemű, harisnyák viselése sem praktikus, hiszen meleg, nyirkos környezetet teremtenek, ami a gombák számára kedvezőek.
Hüvelygomba hajlamosító tényezők
- Magas szénhidrát tartalmú táplálkozás
- Szoros, nem szellőző ruházat
- Szexuális szokások (például az orális szex)
- Bizonyos gyógyszerek szedése (magas hormontartalmú gyógyszerek, antibiotikumok)
Fontos tudni! Alapvetően nem szexuális úton terjedő betegség. Nőről férfira gyakrabban terjed, mint fordított esetben. Ne gyanúsítgassuk partnerünket, ha ilyen tüneteket észlelünk! Számtalan veszekedéstől óvhatjuk meg magunkat. A szexuális úton való terjedés nem okolható a kiújuló gombás hüvelygyulladás kialakulásáért, és a partner kezelése csak tünetek esetén javasolt.
Teendő hüvelygomba esetén
Panaszok esetén forduljunk szakemberhez, nőgyógyászhoz vagy bőr- és nemibeteg gondozóban dolgozó szakorvosokhoz. Elsődleges a pontos diagnózis. Vizsgálatok szerint a kezelés eredményesebb, ha a szájon át szedhető gyógyszereket kiegészítjük a külső nemi szervre alkalmazható krémekkel.
Cikkünk semmilyen módon nem alkalmas öndiagnózis felállítására, ismeretterjesztő, informatív jellegű. Ha tapasztalod a fenti tünetek valamelyikét, konzultálj orvosoddal!