Egy nemzetközi tanulmány 184 országban vizsgálta a magas vérnyomás előfordulásának és kezelésének változásait 1990 és 2019 között.
A magas vérnyomással élők száma világszerte több mint kétszeresére nőtt ebben az időszakban.
2015-ben a magas vérnyomás körülbelül 8,5 millió halálesetért felelt világszerte. Kockázati tényezője számos egészségügyi állapotnak, beleértve a vesebetegségeket és a szív- és érrendszeri betegségeket, például a stroke-ot és a szívbetegségeket.
Annak ellenére, hogy viszonylag könnyű kezelni, az orvosi közösség a magas vérnyomást „csendes gyilkosnak” nevezi, mert a legtöbb ember nem mutat tüneteket.
Egy nemzetközi tudóscsoport új kutatásai felfedezték, hogy összességében a magas vérnyomásban szenvedő nők mintegy 53%-a és a férfiak 62%-a nem részesült megfelelő kezelésben, mivel a legtöbben nem tudták, hogy ilyen állapotban vannak.
„Közel fél évszázaddal azután, hogy elkezdtük kezelni a magas vérnyomást, amelyet könnyű diagnosztizálni és gyógyszerekkel kezelni, közegészségügyi kudarc, hogy a világon a magas vérnyomásban szenvedők közül sokan még mindig nem kapják meg a szükséges kezelést ” – mondja Prof. Majid Ezzati, Ph.D., a tanulmány vezető szerzője és a globális környezeti egészség professzora a londoni Imperial College Londonban.
A tanulmányok összesen 104 millió ember vérnyomás mérését és a kezelési információit használták fel. A kutatók által végzett elemzés azt sugallta, hogy a magas vérnyomásban szenvedő 30–79 éves emberek száma az 1990 -es 650 millióról 2019 -re közel 1,3 milliárdra nőtt. A növekedés nagy része az alacsony és közepes jövedelmű országokban következett be.
Javult a kezelés és az ellenőrzés a magas jövedelmű országokban, például Németországban, az Egyesült Államokban és Portugáliában. A fejlesztések különösen lenyűgözőek voltak Kanadában, Izlandon és Dél -Koreában. Mindazonáltal jelentős előrelépés történt a magas vérnyomás kezelésében és ellenőrzésében néhány közepes jövedelmű országban, köztük Costa Ricában, Kazahsztánban, Dél -Afrikában, Brazíliában, Törökországban és Iránban.
A kutatók ezt az előrehaladást az egyetemes egészségügyi lefedettség bővítésének és az alapellátás megerősítésének tulajdonítják ezekben az országokban.
A legnagyobb bűnösök: a dohányzás és az egészségtelen étrend
Ezzati professzortól arra is választ kaphatunk, hogy miért nőtt a magas vérnyomással küzdők száma sok alacsony és közepes jövedelmű országban 1990 óta.
„Valószínű okok: az étrend megváltozása – több feldolgozott szénhidrát, több csomagolt, sót tartalmazó élelmiszer – és a dohányzás” – válaszolta.
A megelőzés pedig döntő döntő fontosságú lenne. Motiváció és lehetőség kellene a gyümölcsök és zöldségek fogyasztására, a só és a dohányzás csökkentésére.
A professzor hangsúlyozta, hogy a kezelés ugyanolyan fontos, mint a megelőzés, hiszen mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy az emberek elkerüljék a magas vérnyomás káros következményeit.
Levonták a következtetést:
„Jobb stratégiákra lenne szükség a diagnózisban, a kezelésben az alapellátás vagy a meglévő rendszerek kihasználásával és új módszerek kellenének, hogy bevonjuk a fogyasztókat a vérnyomás kezelésbe.”
Az új elemzés szerzői megemlítik tanulmányuk korlátait is. Néhány országból, különösen Óceániából és a Szaharától délre eső országokból kevesebb adat állt rendelkezésre az elemző munkához. Ezen kívül csapatuk nem tudta összehasonlítani a különböző országokban a magas vérnyomás kezelésére használt gyógyszerek típusait, mivel a felmérések nem gyűjtötték következetesen ezeket az adatokat.