Az önismeret fejlesztése

221
önismeret

Az önismeret alapja a személyiség, ezért ebből kell kiindulnunk. A világon élő sok-sok hasonló ember közül egyforma biztos nincs, mindannyiunk egyedi és utánozhatatlan.

Személyiségünk születésünk óta folyamatosan fejlődik, életünk során rengeteg tényező alakítja. Hatással lehet rá neveltetésünk, a tapasztalataink, öröklött tulajdonságaink, illetve a megélt élethelyzeteink kezelésének nyomai.

Mi is az önismeret?

Az önismeret már kicsit több ennél. Itt döntőek a személyiségünket ért értékelések és eredményeink reális minősítése, céljainkkal való helyes összehangolása.

Az önismeret fejlesztése tudatos munka

Érzéseink, gondolataink, vágyaink, viselkedéseink megértése bonyolult feladat. Márpedig ezek építik fel önismeretünket. Ismernünk kell erősségeinket, gyengeségeinket, jó és rossz tulajdonságainkat egyaránt. Önismeretünk érthetővé teszi, hogy miként reagálunk le egy örömhírt, konfliktust vagy például tragikus eseményt. Fontos tisztában lennünk gondolatainkkal, hogy tudjuk mi, miért, milyen reakciókat vált ki belőlünk, ami utána a tudatos viselkedésirányítás hasznára válhat és egy kiegyensúlyozottabb személyiség kulcsa lehet.

Sokszor hasznos lehet szakemberhez fordulni, ha nem értjük viselkedésünket, vagy egy helyben toporgunk. De akkor is, ha csupán csak fejleszteni, képezni szeretnénk önismeretünket. Manapság nagyon elterjedtek a különböző önismereti órák, autogén tréningek, pszichológia jellegű tesztek, illetve pszichológusok magán vagy csoportos órái is. Nem mindig egyszerű dolgozni önismeretünkön, de kellő akarattal és elszántsággal kiegyensúlyozottabb életmódot alakíthatunk ki.

Cikkünk semmilyen módon nem alkalmas öndiagnózis felállítására, ismeretterjesztő, informatív jellegű. A megfelelő szakemberrel való konzultáció ad teljes képet a témakörről!