Mi az, amit tényleg mindenki szeret? Talán egyszer kétszer felmerült már bennünk ez a kérdés.
Lehet, hogy sokan másodpercek alatt rávágnánk: „Csoki!”, vagy „Fagyi!”, hiszen ezeket ugyebár „szinte mindenki szereti”. Természetesen helyes válasz nincs a kérdésre, de ha jobban belegondolunk talán maga a zene lehetne az egyik legelfogadhatóbb és legalátámaszthatóbb válaszlehetőségünk. Mivel számtalan különböző műfaj létezik, megannyi különböző előadótól, nagyon nehéz nem belefutni valami olyasmibe, ami minket is elvarázsol. De vajon vannak-e pozitív hatásai a zenének amellett, hogy egy jót bulizhatunk rájuk, vagy a rég nem látott barátokkal együtt énekelhetjük a közös klasszisokat?
A zene terápiás hatásai
Szinte mindenkinek van egy kedvenc száma. Valakinek hetente változik, valakinek élete végéig tartó kapcsolata lesz a kedvenc dallal. De belegondoltunk-e már abba, hogy miért a kedvencünk az a bizonyos kedvenc szám?
Sokak örök kedvencüket élményekhez kötik. Egy szerelmespár közös dala mindig meghatározó lesz életük során. „Emlékszel, amikor felkértél táncolni erre a dalra? Akkor találkoztunk először.” Az ilyen pillanatok nosztalgikus hatása nemcsak elérzékenyíthet minket, de adhat egyfajta biztonságérzetet is. Bármi történjen, ez az emlék, ez a dal az enyém marad.
Valaki azért imádja a zenét, mert minden hétvégén – néha még hétköznapokon is -, ha ideje engedi és kedve tartja szórakozóhelyeken éli ki önmagát. A modern klubokba járás – amiket pár évtizeddel ezelőtt még diszkóknak hívtunk – nem véletlen sokak kedvenc kikapcsolódása. A hangos zene, a régi toplista vezetők és a mai slágerek éneklése a tömeggel szinte mindenkinek egy pozitív időtöltés. Mint minden számunkra szórakoztató tevékenység ez is tökéletes a stressz levezetésére, segít elfeledni pár órára a külvilágot, a problémákat. Egy éjszakára nem kell másra figyelnünk, csak arra, hogy ne rontsuk el a dalban következő négy sort, ha hangosan énekeljük.
A hétköznapjainkban fellelhető pozitív hatások, amit a zenének tudhatunk be, szinte megszámlálhatatlanok. Ezek mellett viszont profi terápiás módszerek is léteznek, amik sokkal többre képesek, mint egyszerű pozitív élmények megszerzésére.
A zeneterápia
A zeneterápia egy uralkodó görög mitológia, filozófia és ősi amerikai kultúra. A közelmúltban a zeneterápiát leginkább az első és a második világháború alatt alkalmazták. Önkéntes zenészek játszottak a sérült veteránoknak a kórházban. A zenének köszönhetően nem csak az ápolók, de a betegek is pozitív érzelmi és hangulati változást vettek észre magukban. Sokan a fájdalmuk enyhüléséről is örömmel számoltak be. Hamarosan a hadvezérek már zenészeket béreltek fel, hogy játszanak a katonáknak.
Manapság hasonlóan elterjedt a zene terápiás alkalmazása a kórházban fekvő betegek körében. A gyermekeknek leginkább új hangszerek tanulása segít, míg a felnőtteknél gyakori a dalszerzés, dalszövegírás is. A fájdalomcsökkentés, a stressz és szorongás enyhítése olykor akár életmentő is lehet. Csökkentheti a magas vérnyomást és a rendellenes szívdobogást, ezek mellett számtalan dologban segítheti a páciensek nehezebb napjait.
A zene tehát nem csak egy fantasztikus módja a kikapcsolódásnak, a zenészek olykor az élet értelmét találják meg a zene csodálatos világában, ami akár életeket is menthet. Ha van rá a lehetőséged, ennek tudatában hallgasd most meg te is kedvenc dalod és érezd át a zene csodálatos erejét.
Cikkünk semmilyen módon nem alkalmas öndiagnózis felállítására, ismeretterjesztő, informatív jellegű. Ha tapasztalja a fenti tünetek valamelyikét, konzultáljon orvosával!