Napjaink egyik legelterjedtebb népbetegsége a magas vérnyomás, mely nem csak rizikófaktor bármilyen másik betegség megjelenése esetén, hanem önmagában, akár észrevétlenül is okozhat szervkárosodást.
Sajnos rengeteg embert érint, de mit tehetünk, hogy elkerüljük vagy javítsunk állapotunkon?
Hogy kezdődik?
A magas vérnyomás okai
• Az életkor előrehaladtával romolhat a szív-és érrendszer állapota, így nagyobb esély van magas vérnyomás kialakulására.
• Egy másik, igen súlyos és nagy mértékben elterjedt népbetegség, az elhízás is magas vérnyomáshoz vezethet.
• A rossz táplálkozás, a nem megfelelő, egészségtelen életmód, a dohányzás szinte magával hozza ezeket a rizikó tényezőket, így a magas vérnyomás szinte elkerülhetetlen az egyén számára.
• De a cukorbetegség vagy a genetika is beleszólhat kit érintenek majd vérnyomás problémák.
• A másodlagos magas vérnyomás egy betegség esetleges kezelése során alakulhat kis, itt a megoldás az alapbetegség megszüntetése.
• Az esetek nagy többségében elsődleges magas vérnyomásról beszélünk.
A magas vérnyomás következményei
Rengeteg veszéllyel jár, ha nem kezelik időben a magas vérnyomást.
Kialakulhat:
• stroke
• szívinfarktus
• szívelégtelenség
• veseelégtelenség
Megviseli az érfalakat, illetve a szív falát is, amit egyébként is védenünk kell. Az Omega-3 zsírsavak (EPA, DHA) éppen ezt a célt szolgálják. Bevihetjük őket megfelelő táplálékokkal és természetes készítményekkel is.
A magas vérnyomás tünetei
Talán sokan még csak nem is tudják, hogy őket is érinti ez a betegség. A magas vérnyomás eleinte alig észlelhetően okoz tüneteket, melyek később felerősödhetnek. Emiatt a betegek gyakran a tüneteket nem is veszik észre, mire orvoshoz kerülnek már csak a hipertónia káros következményeivel szembesülnek, így ajánlott rendszeresen figyelni és kivizsgálni, hogy vérnyomásunk megfelelő-e.
Enyhe kezdeti tünetek lehet a reggeli fejfájás, tarkótáji nyomás, gyengeség és koncentrációzavar.
Mi lehet a megoldás?
A magas vérnyomás kezelése:
A magas vérnyomás kezelése hosszú folyamat. Alapja az életmód-terápia melyet, ha szükséges, gyógyszeres kezeléssel egészítenek ki.
Életmód-terápia az első lépés, melynek 3-6 hónap alatt eredményt kell hoznia. Az esetben, ha ez nem sikerült, a terápia folytatása mellett sor kerül a gyógyszeres kezelés alkalmazására is.
Az életmód-terápia főbb pontjai
• a testsúlycsökkentés, egészséges BMI és testzsírszázalék elérése a cél;
• a sófogyasztás csökkentése, kevesebb, mint 5 g só bevitele javasolt egy nap;
• a mediterrán étrendre való áttérés, mely zöldségek, gyümölcsök és zsírszegény termékek fogyasztását hangsúlyozza;
• a napi fizikai aktivitás megléte, napi 30-60 perc mozgás már ideális lenne;
• az alkoholfogyasztás csökkentése, férfiaknál napi kettő, nőknél napi egy ital az ajánlott felső határ.
A kezelésnek mindig személyre szabottnak kell lennie. Az étrend tekintetében érdemes felkeresni egy dietetikust, a mozgás, sportolás kérdésében pedig segítséget nyújthat egy magas vérnyomás kezelésében jártas mozgásszakértő.
Gyógyszeres kezelésre leginkább akkor van szükség, ha az életmódváltoztatás nem a kívánt eredményt hozza.
Egészséges vérnyomás az, ha a szív szisztolés értéke 120 Hgmm alatt van. Ezt különböző gyógyszerek segítségével próbálhatják elérni az orvosok, ilyenek többek között a renin-angiotenzin rendszerre ható gyógyszerek, a bétablokkolók, a vízhajtók.
Prevenció
Mindezt elkerülendő, a prevencióra kell fektetnünk a hangsúlyt! Megelőzhetjük a hipertónia kialakulását rendszeres mozgással, egészséges étkezéssel, a dohányzás kerülésével, egészséges életmód folytatásával.
A magas vérnyomás részben genetikailag alakul ki, de 80%-ban az életmódunkkal függ össze, így megelőzésében is elsősorban életmód tényezőkre helyezzük a hangsúlyt.
Cikkünk semmilyen módon nem alkalmas öndiagnózis felállítására, ismeretterjesztő, informatív jellegű. Ha tapasztalod a fenti tünetek valamelyikét, konzultálj orvosoddal!