A Lyme kór fázisai és kezelése

758
Lyme kór veszély

A kullancsok terjesztik és a Borrelia burgdorferi nevű baktérium okozza a Lyme kórt. Hazánkban is egyre több beteget diagnosztizálnak, ami természetesen szinkronban van a kullancsok elszaporodásával és a kullancscsípés megelőzésének elmulasztásával.

A korai tünetek felismerése rendkívül fontos, ellenben a betegség komollyá fordulhat és komoly egészségügyi kockázatot jelent.

A lyme kór fázisai

  1. A fertőzés korai szakasza
    Kullancs csípés után 3-30 napig tart.
  2. Diagnózis hiányában hetekkel, hónapokkal később átlép a betegség a következő szakaszba, elterjednek a baktériumok a testben.
  3. A krónikus szakasz akkor jelentkezik, ha további hónapok múltán sincs diagnózis.
  4. Ha a betegség évek múltán is kezeletlen marad, már egy késői krónikus szakasz következik. A tünetek súlyosabbá, tartósabbá válnak.

A Lyme kór tünetei

A tünetek úgy jönnek egymás után, ahogy a szakaszok váltják egymást. Bizonyos tünetek alapján a betegség éppen mutatkozó fokozatát is megállapíthatjuk. A kialakulás időrendjében soroljuk fel a lehetséges tüneteket:

  1. Jellegzetes kör alakú, piros kiütés a harapás helyén, fejfájás, láz, fáradtság, izom- és ízületi fájdalmak, esetleg nyakmerevség.
  2. Idegi tünetek, például zsibbadás, bizsergés, izomgyengeség.
  3. Krónikus ízületi fájdalmak, erős fejfájás, arcidegbénulás, szívproblémák, memóriazavarok és koncentrációs nehézségek

Minél előbb orvosi kezelés szükséges, hogy a Lyme kór ne juthasson el a további stádiumokba.

Lyme kór teszt

Egy kullancscsípés után bizonyára minél előbb szeretnénk megtudni, hogy fertőzött volt -e a kullancs, hogy az esetleges betegség esetén megkaphassuk a gyors kezelést. Lehetőség van a kullancs beküldésére, vizsgálatára, amennyiben sikerült levadásznunk a kis vérszívót, vagy gyógyszertárban is vásárolható kullancs teszt. Ezzel kapcsolatban részletes információt találunk az ANTSZ oldalán.

Lyme kór kezelése

A Lyme-kór kezelése általában antibiotikummal történik. Cél a Borrelia burgdorferi baktériumok elpusztítása, a szaporodás gátlása.

A kezelési terv függ a stádiumtól, a tünetektől, a beteg általános egészségi állapotától és kórelőzményeitől.

Antibiotikumok, melyeket gyakran alkalmaznak és amelyeket kizárólag orvosi rendelésre és ellenőrzés mellett szabad beszedni: Doxycycline, Amoxicillin, Cefuroxime, Azithromycin.

A Lyme kór tünetei változatosak és megtévesztők lehetnek, viszont fontos, hogy minél több érintetthez eljusson az információ, ami segíti a felismerést, így a diagnózist is felgyorsíthatja. Legjobb, ha megpróbáljuk megelőzni a kullancs csípést és a fertőzés gyanúja esetén mielőbb orvoshoz fordulunk.

Cikkünk semmilyen módon nem alkalmas öndiagnózis felállítására, ismeretterjesztő, informatív jellegű. Ha tapasztalod a fenti tünetek valamelyikét, konzultálj orvosoddal!