5 kérdés, amit mindenképpen tegyünk fel orvosunknak a lombik program megkezdése előtt

6

A gyermekvállalás az élet természetes része, sok szülőnek azonban hosszú utat kell végigjárnia addig, amíg karjába veheti a régen vágyott babát. A meddőség egyre több párt érint, akik számára az esetek nagy részében a lombik program jelentheti a megoldást. Az álom megvalósítása tehát sokszor lehetséges, azonban egy összetett, testileg és lelkileg is megterhelő folyamat előtt állunk, melybe érdemes úgy belevágni, hogy minden szükséges információval tisztában vagyunk. Ezeket az orvosunk is meg fogja osztani velünk, de az a biztos, ha előre tudjuk, hogy miről szeretnénk hallani: lássuk a legfontosabb kérdéseket, melyeket érdemes lehet feltenni a kezelést megelőzően. 

1. Milyen vizsgálatok szükségesek a kezelést megelőzően?

A sikeres meddőségi kezelés kulcsa a pontos diagnózis felállítása. Nem a lombik program az egyetlen eljárás, ami a fogantatást segíti elő, így nem mindenkinek ez a megfelelő választás: ezt különböző vizsgálatok alapján lehet pontosan meghatározni. Valószínűleg sor kerül különböző nőgyógyászati ellenőrzésekre, így a petefészkek és a méh ultrahangos vizsgálatára, rákszűrésre, esetleg mammográfiai vizsgálatra, vérvizsgálatra a genetikai eltérések és egyéb betegségek kiszűréséhez, a férfiak pedig a spermium minőségének, mennyiségének ellenőrzésére számíthatnak. 

Az, hogy a fentiek közül – és azokon kívül – milyen vizsgálatok elvégzésére kerül sor, a páciens kórtörténetétől, ismert betegségeitől és természetesen az orvos döntésétől is függ, így érdemes előzetesen felmérni, hogy mire számíthatunk.

2. Mekkora esélyünk van a sikerre?

Orvosunk természetesen nem lát a jövőbe, így nem fogja tudni száz százalékos bizonyossággal megmondani azt, hogy a megtermékenyítés sikeres lesz-e. Ez ugyanis számos tényezőtől függ: az életkortól, az egészségi állapotunktól, de az életvitelünktől, káros szokásainktól is. Ezek ismeretében a meddőségi klinikán legfeljebb esélyeket tudnak latolgatni, illetve megismerhetjük az adott kórház statisztikai mutatóit. Így képet kaphatunk arról, hogy a hozzánk hasonló pároknak általában hány beültetésen kell részt venniük, ami természetesen semmire sem garancia, de segíthet abban, hogy reális elvárásokkal vágjunk bele a kezelésekbe.  

3. Milyen mellékhatásokra számíthatunk?

A lombik program során az abban résztvevő nők hormonkezelésen esnek át a petesejt leszívását megelőzően, ami mindenkire más hatással lehet. Van, aki semmilyen mellékhatást vagy kellemetlenséget nem tapasztal, mások azonban kisebb-nagyobb mértékű hangulatingadozásról, szorongásról, menopauza-szerű tünetekről vagy éppen a testsúly növekedéséről számolnak be. Természetesen nem lehet előre megjósolni, hogy mi milyen tüneteket fogunk tapasztalni, de orvosunk beszámolhat arról, hogy praxisában mi a tapasztalata, így nem fog meglepetésként érni minket egy esetleges kellemetlenség. 

4. Milyen költségekkel jár a kezelés?

A lombik program költségei intézményenként – és országonként – is változhatnak. Érdemes tehát megkérdezni, hogy egy kezelés során milyen költségek merülhetnek fel, és azt is, hogy a klinika kínál-e részletfizetési lehetőséget – a pontos információk birtokában elkerülhetjük a váratlan pénzügyi nehézségeket. 

5. Mit tehetünk mi?

Ha szeretnénk javítani a sikeres megtermékenyülés esélyét, érdemes lehet elgondolkodni néhány életmódbeli változtatáson: ezekről orvosunk adhat teljes körű felvilágosítást. Itt megtudhatjuk, milyen ételeket érdemes fogyasztani és mit lehet hasznos elkerülni, hogy szükségünk van-e valamilyen étrendkiegészítő, vitamin használatára és hogy milyen testmozgás javasolt számunkra – arra mindenképpen készüljünk fel, hogy az alkoholfogyasztás és a dohányzás elhagyása a lista élén szerepel majd.

Vágjunk bele magabiztosan!

Egy meddőségi klinika felkeresése komoly és bátor lépés, melyet olykor a sikeres fogantatás érdekében meg kell tennünk. Ha egy megbízható klinikát választottunk, nyugodt szívvel tehetjük le a sorsunkat orvosunk kezébe, egy ilyen beavatkozás során azonban fontos, hogy annak részleteivel tisztában legyünk: nyugodtan tegyük fel a kérdéseinket, hiszen egy szakemberrel ülünk szemben, aki jó eséllyel minden kételyünket képes lesz eloszlatni.