Nátha vagy koronavírus?

104

Hazánkban és egész Európában terjed az új koronavírus delta variáns változata, amit az elmúlt évben indiai vírusként ismerhettük meg. Decemberben azonosították, majd ebben az évben kiemelt kockázatúnak minősítették. Fertőzőbb, gyorsabban terjed és allergia szerű tüneteket is okoz.

A delta variáns lappangási ideje általában 4 nap, tehát rövidebb, mint az eddig megjelent COVID vírusoké. A fertőzött személyek vírus ürítésének mértéke is sokkal magasabb.
Viszont az íz- és szaglásvesztés ritkábban fordul elő, éppen ezért nehezebben felismerhető erről az eddig kifejezetten jellemző tünetről

A fertőzés leggyakrabban a következő tüneteket okozza:

  • torokfájás
  • fejfájás
  • tüsszögés
  • orrfolyás
  • hőemelkedés
  • láz
  • levertség, bágyadtság

Jellemző a szem irritációja, kipirosodása, duzzanata , váladékozása is. Tünetei alapján sajnos könnyű összetéveszteni az allergiával, de akár tűnhet súlyosabb lefolyású náthának is. A megfázás tüneteiről korábbi cikkünkben írtunk, érdemes összehasonlítani a két betegséget.

Általában azokban az esetekben válik súlyossá vagy akár életveszélyessé, ahol a betegnek valamilyen krónikus alapbetegsége van. Például: cukorbetegség, magas vérnyomás, májbetegség, légzőszervi megbetegedés, daganatos betegség.

Amennyiben valaki észleli magán ezen tüneteket, értesítse háziorvosát és teszteltesse magát. Lehetőleg ne menjen közösségbe, amíg kétséges a fertőzés gyanúja.

Fontos tudni, hogy továbbra is az oltatlanok vannak a legnagyobb veszélyben!
A vírus immár másfél éve az életünk részét képezi, nagyon gyorsan változik, mutálódik és egyre veszélyesebb. A megoldást a védőoltás jelentheti.

A háziorvosok a tünetek alapján három csoportba sorolják a betegeket:

  • Gyanús esetnek számít akkor, ha láza van, köhög vagy elvesztette az íz-és szag érzékét, illetve nehezen lélegzik.
  • Valamint, aki a fenti tüneteken kívül az előző két hétben kapcsolatba került fertőzött személlyel, vagy olyan bentlakásos intézmény lakója, dolgozója, ahol járvány zajlik.
  • Megerősített eset pedig az, akinél klinikai mintában kimutatták a SARS-CoV-2-t.

Új szabály: a kontaktuskutatás során a fertőzöttel szoros kapcsolatba került személyeknél csak abban az esetben kötelező a PCR-teszt, ha tartós ápolási és gondozási intézményben dolgoznak vagy egészségügyi ellátórendszer alkalmazottai. A kontaktok esetén a járványügyi megfigyelés időtartama 10 nap, ami nem helyettesíthető két negatív PCR-teszttel.

Cikkünk semmilyen módon nem alkalmas öndiagnózis felállítására, ismeretterjesztő, informatív jellegű. Ha tapasztalod a fenti tünetek valamelyikét, konzultálj orvosoddal!