Látásunk élességének megőrzéséért sokat tehetünk a szükséges vitamin és nyomelem bevitellel is

55
olvasás szemüvegben nagyítóval

A tudomány ma már egyértelműen meghatározza, hogy szervezetünk egyes funkcióihoz milyen vitaminok és ásványi anyagok jelenlétére van szükségünk. Ilyen funkció a látásunk is, ami a kor előrehaladtával sajnos a legtöbb esetben egyre jobban romlik.

A látás romlása az öregedés természetes velejárója lehet, amely mögött több, egymással összefüggő folyamat is állhat. A szemlencse idővel veszít rugalmasságából, így egyre nehezebbé válik számára a fókuszálás közeli tárgyakra, amely sokaknál már negyvenéves kor körül elkezdődik. Emellett a retinát érintő degeneratív folyamatok, mint például a makuladegeneráció, fokozatosan csökkenthetik a központi látás élességét.

A szem belső folyadékáramlásának zavarai is hozzájárulhatnak a látóideg károsodásához, ami például zöldhályog kialakulásához vezethet. Továbbá a szürkehályog, vagyis a szemlencse elszürkülése is gyakori időskori probléma, amely homályos látást, fényérzékenységet és a kontrasztérzékelés romlását okozhatja. A korral járó látásromlás mögött tehát nem egyetlen ok húzódik meg, hanem egy összetett biológiai folyamat, amelynek során a szem különböző részei fokozatosan veszítik el eredeti működőképességüket, és ez a változás a mindennapi élet egyre több területén éreztetheti hatását.

Az egészségtudatos táplálkozás, valamint a vitaminok és ásványi anyagok pótlása hozzájárulhat a szem struktúráinak megóvásához, a sejtek anyagcseréjének fenntartásához, valamint a szemfelszíni és ideghártya-folyamatok egyensúlyához. Nem csupán a meglévő problémák enyhítésében segíthet, hanem abban is, hogy hosszabb távon fenntarthassuk a látás tisztaságát és az éleslátás képességét. A kiegyensúlyozott étrend tehát nem csupán a test általános állapotára van jó hatással, hanem szemünk egészségét is aktívan támogatja.

étrend-kiegészítők

Milyen tápanyagokra van szükségünk az éles látás megőrzéséhez? A legtöbb tápanyagot bevihetjük változatos, egészséges táplálkozással, ha erre tényleg megfelelő figyelmet fordítunk. Lássuk ezeket és forrásaikat:

  • A-vitamin – sárgarépa, sütőtök, édesburgonya
  • C-vitamin – citrusfélék, narancs, paprika, eper, brokkoli
  • E-vitamin – magvak: mandula, dió, napraforgó, avokádó
  • Lutein, zeaxantin vegyületek – zöld leveles zöldségek: spenót, kelkáposzta brokkoli, de a málna és a feketeribizli is hasonló vegyületeket tartalmaz.
  • Omega-3 zsírsavak – halak: lazac, szardínia, hering
  • B-vitaminok – teljes kiőrlésű gabonák, hús és tejtermékek, leveles zöldségek
  • Cink – osztriga, pulyka, mogyoró, kesudió
  • Szelén – brazil dió, halak, tenger gyümölcsei, marha és sertéshús, belsőségek, tojás

Hogy miért fontos a felsorolt vitaminok bevitele, és milyen rendellenességeket előzhetsz meg, ha megfelelő mennyiségben fogyasztod őket, azt az alábbi videóból megtudhatod.