Ezért kell nagy figyelmet fordítani a B-vitamin bevitelre

35

A B-vitamint leginkább stresszes időszakokban ajánlgatjuk egymásnak, hiszen a köztudatban az él, hogy támogatja idegrendszerünk működését és általa könnyebben vesszük az akadályokat.

Tudjuk, hogy a stressz a mindennapi élet része, és bár bizonyos mértékig segíthet a teljesítmény fokozásában, tartós jelenléte komoly hatással lehet a testi és lelki egészségünkre. Amikor a szervezet túl sok ingerre vagy nyomásra reagál, a feszültség fokozódik, ami kimerültséghez, szorongáshoz, alvászavarokhoz vagy akár fizikai panaszokhoz is vezethet. Fontos, hogy időben felismerjük a jeleit, például az ingerlékenységet, a koncentráció csökkenését vagy a folyamatos feszültségérzést, és megtanuljunk olyan módszereket, mint a relaxáció, a rendszeres mozgás vagy a tudatos időbeosztás, melyek segíthetnek visszaállítani a belső egyensúlyt. Ahogy a B-vitamin bevitel is valóban ajánlott. Az idegrendszer támogatására megfelelő a B1-vitamin, amit megtalálunk a teljes kiőrlésű lisztben, a bab, a dió és húsfélékben. Hiánya esetén valóban érezhetünk idegességet.

A fáradtságot is gyakran tulajdonítjuk a B-vitamin hiányának és valóban. A testünkben a zsírok energiává alakítása egy bonyolult, de nagyon fontos folyamat, amihez többféle vitamin is kell, például a B3-vitamin, amit niacinnak is hívnak. Ez a vitamin segít abban, hogy a zsírokból olyan anyagok keletkezzenek, amiket a sejtek „üzemanyagként” tudnak felhasználni. A B3-vitamin részt vesz azokban a kémiai reakciókban, amelyek során a zsír apró darabokra bomlik, és közben energia szabadul fel. Ha ebből a vitaminból nincs elég a szervezetünkben, akkor a test nem tudja jól hasznosítani a zsírokat, emiatt fáradékonyabbak lehetünk, és az anyagcserénk is lassabban működhet.

étrend-kiegészítők

Ott is szerepet játszik a B-vitamin, ahol nem is gondolnánk. A B-vitamin az örökítő anyagok szintézisében is nélkülözhetetlen. A B9-vitamin, más néven folsav, nagyon fontos szerepet játszik az örökítő anyagaink, vagyis a DNS és az RNS felépítésében. Az örökítő anyagokba van kódolva, hogyan működjünk, hogyan nézzünk ki, hogyan fejlődjünk. Amikor a testünk új sejteket hoz létre, például növekedéskor, sebgyógyuláskor, vagy amikor egy baba fejlődik az anyaméhben, rengeteg DNS-re van szükség. A folsav abban segít, hogy ezek az új sejtek pontosan és hibátlanul készüljenek el. Ha nincs elég folsav a szervezetben, akkor a sejtek nem tudják rendesen lemásolni a DNS-t. Ez hibákhoz vezethet, például fejlődési rendellenességekhez a magzatnál, vagy vérszegénységhez felnőtteknél. Ezért is szokták javasolni a várandós nőknek, hogy szedjenek folsavat, ezzel segítve, hogy a baba örökítő anyagai megfelelően épüljenek fel, és egészségesen fejlődjön.

A B-vitaminok fogyasztása tényleg nagyon fontos. Jótékony hatások azonban leginkább a különböző típusok együttes jelenlététől várhatók, speciális esetektől eltekintve.

A B-vitaminok családjába 8 különböző típus tartozik, melyekre együttesen gyakran B-komplexként hivatkozunk. Van közöttük olyan, amit együtt célszerű pótolni. Az alábbi videóból megismerheted a B-komplex összes tagját és megtudhatod, hogy hatásukat miért érdemes együttesen vizsgálni.