Az inzulinrezisztencia előfordulása szinte olyan gyakori, mint a cukorbetegségé és sok esetben a problémára csak későn derül fény. Pedig a cukoranyagcsere betegsége, igen sokféle következményt von maga után. Gyakori, hogy az orvosok már csak akkor veszik észre, amikor megjelennek a jellegzetes tünetek, de gyanítható meddőség, túlzott szőrösödés, menstruációs zavar, depresszió vagy túlsúly esetén is.
Az inzulinrezisztencia háttere
A hasnyálmirigy által termelt inzulin a sejtek cukor felhasználását segítik. Amennyiben a sejtek nem ismerik fel, nem kötik meg, így az inzulin nem tudja kifejteni hatását. Ennek következtében nem tudják felvenni a cukrot és más forrásból kell beszerezniük a szükséges energiát. A vérben felhalmozódó cukor pedig problémákat okoz.
Az inzulinrezisztencia érdekes módon leginkább a nőket érinti, mégpedig azokat, akik túlsúllyal élnek, náluk már igen fiatalon megjelenhet ez a probléma. Inzulinrezisztencia esetén a sejtek „éheznek”, mivel nem kapják meg a tápláló értékű cukrot.
Az inzulinrezisztencia vizsgálata
A vizsgálat cukorterheléssel, illetve cukorterheléses vérvétellel történik. Ehhez mindig megnézik a vér éhgyomri cukor -és inzulin szintjét, majd ezután 75 gramm vízben oldódó szőlőcukrot itatnak a pácienssel. Több alkalommal (a 30. 60. és 120. percben) újra mérik a vércukorszintet és az inzulinszintet is. Ha az index 2 fölött van, az bizony inzulinrezisztencia hajlamra utal, ha 4 fölött van, akkor már inzulinrezisztenciáról beszélünk.
Az inzulinrezisztencia okai
Az okot azzal magyarázzuk, hogy a sejtek inzulin receptorai hibásan alakulnak ki, illetve nem működnek megfelelően. Az esély növekszik, ha a családban van 2-es típusú cukorbeteg, illetve növeli a kockázatot:
- a helytelen táplálkozás
- a mozgásszegény életmód
- a D-vitamin hiány
- bélrendszeri, emésztőszervi problémák
- pajzsmirigy alulműködés
- tejcukor és glutén érzékenység
Az inzulinrezisztencia kezelése
Sokat tehetünk a súlyosbodás ellen egy megfelelő életmód programmal, illetve a rendszeres mozgással. Ez heti 200 perc közepes intenzitású kardio mozgást jelent, kiegészítve heti kétszer 30 perc izomnövelő mozgással. Fontos a helyes étkezés szabályainak betartása, ami ebben az esetben közelít a cukorbetegek diétájához. A napi étkezések ajánlott száma 4-5 alkalom.
Mindezeken túl kerülni kell a stresszt, mert az állandó feszültség növeli a probléma megjelenésének esélyét.
Cikkünk semmilyen módon nem alkalmas öndiagnózis felállítására, ismeretterjesztő, informatív jellegű. Ha tapasztalod a fenti tünetek valamelyikét, konzultálj orvosoddal!