Az étvágytalanság okai

741
Étvágytalanság okai

Az étvágytalanság okai sokfélék lehetnek, természetesen nem kell rögtön a legrosszabbra gondolnunk.
Sokszor egészen egyszerű okok húzódnak meg a háttérben. Például csökken az étvágy a nyári meleg hatására, vagy ha valaki kihagyja a reggeli étkezést anyagcseréje lelassul, ezáltal étvágya mérséklődik. Sokan nassolnak napközben, csipegetnek ezt-azt, majd cukros üdítőket fogyasztanak. Ezek mind emelik a vércukorszintet, aminek hatására automatikusan csökken az étvágy.

Húzódhatnak a háttérben pszichés problémák is, mint depresszió, megfeszített munkatempó, érzelmi traumák és egy egyszerű torokgyulladás is korlátozhatja az étkezéseket. A néhány napig tartó bakteriális vagy vírusfertőzések is csökkentik étvágyunkat, ami a betegség elmúltával automatikusan visszatér.

Az emésztőrendszer egyik betegsége az irritábilis bél szindróma. Ilyenkor a szervezet csak kis mennyiségű táplálékot képes felvenni, hamar kialakul a teltségérzet. A bélcsatorna bármely szakaszának megbetegedése általában étvágytalansághoz vezet. A rosszindulatú daganatos megbetegedések szinte azonnali jele az étvágytalanság, mely már igen korai szakaszban jelentkezik. Az étvágytalanság kezelése a fennálló alapbetegség terápiáját jelenti. A kiváltó ok megszüntetésével az étvágy is visszatér.

Gyakori okozója a tejcukor-érzékenység, melynek tünetei : puffadás, hasi fájdalom, fokozott gázképződés, hasmenés. Terápiája nem más mint a tejcukor mentes étrend.

Gluténérzékenység is állhat a háttérben, ami egy autoimmun betegség, bizonyos gabonafélékben megtalálható fehérje, a glutén váltja ki. Tünetei: puffadás, hasmenés. Gluténmentes táplálkozással tünetei megszüntethetőek.

Gyengeség, fáradékonyság, étvágytalanság

Az étvágytalansággal együtt jár a csökkent energiabevitel, magnézium hiány, ami könnyen kiválthatja a gyengeség, fáradékonyság érzését. Lehet ez másodlagos tünet is, de lehet az étvágytalanság hátterében álló betegség másik tünete. Amennyiben nem csak egy rövid időszakról van szó, kevésbé valószínű, hogy egy szervezetünkön gyorsan átrobogó vírus a bűnös, ezért mielőbbi kivizsgálás javasolt.

A cukorbetegség tüneteit nem árt ismerni és mielőbb felállítani a diagnózist, hiszen a kezeletlen betegség életveszélyes állapotot eredményezhet.

A táplálkozás aranyszabályairól már írtunk, érdemes átgondolni étkezési szokásainkat ennek megfelelően, hátha itt van a kutya elásva.

Étvágytalanság okai idős korban

A fentieken túl idős korban a következő problémák okozhatják az evés-ivás elutasítását:

  • Gyakori jelenség a nyelés nehézsége, ennek oka a csökkent nyáltermelés, nyelőcső szűkület, beidegződési zavar esetleg daganat megjelenése.
  • Szintén jellemző panasz a reflux, ami a fiatalabb korosztályt is érintheti. Elsődleges kezelése a savcsökkentő tabletta szedése.
  • A gyomor-vagy gyomorbélfekély kialakulása is szerepet játszhat az étvágytalanság kialakulásában.
  • A fűszeres ételek, valamint az idős korban gyakran szedett szteroid gyulladáscsökkentők és véralvadás gátlók szedése is okozhatja.
  • A gyomornyálkahártya sorvadása felszívódási problémákhoz vezet, ilyenkor hasi fájdalom, gyomor kuttyogás, valamint hasmenéses panaszok jelentkeznek.
  • A székelési habitus változás is jellemző idős korban. Amennyiben hat héten túl is tapasztalható hasmenés, annak oka lehet a bél nyálkahártyájának csökkent védekezőképessége.
  • Sokakat kínoz a székrekedés, melynek oka lehet a csökkent folyadékbevitel, a mozgáshiány, egyes gyógyszerek szedése. Fontos a rostban gazdag táplálkozás, a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása és a mozgás.

Fontos arra is figyelni, hogy 65 év feletti embereknél csökken az energiaszükséglet, nőknél 1800, férfiak esetében 2500 kalóriára van szüksége a szervezetnek. Aki mégis túl sok kalóriát visz be, az automatikusan hízni fog, ez pedig az ízületekre, a keringésre és az anyagcserére is plusz terhet ró.

A probléma természetes kezelésére az amerikai CBD olaj alkalmazása is ígéretes lehet.

Cikkünk semmilyen módon nem alkalmas öndiagnózis felállítására, ismeretterjesztő, informatív jellegű. Ha tapasztalod a fenti tünetek valamelyikét, konzultálj orvosoddal!