Elkezdődött az iskola. Gyermekeink ahogy cseperednek, annál nagyobb önállóságot engedünk nekik. A kisgyermekkori állandó felügyelet idővel serdülőkori önellátósággá változik otthon és az iskolába menet egyaránt. A gondos szülők, bármilyen önálló is a gyermek, szeretnék a lehető legnagyobb biztonságban tudni és mindent megtesznek azért, hogy megóvják a veszélyektől, balesetektől. Összeszedtünk néhány tippet, ami segíthet ebben.
A gyermekbarát otthon
Az otthon akkor biztonságos, ha minden életkorban a gyermekhez igazítjuk. A tipegő korban lévő gyermekeknek sem tudjuk minden pillanatban a kezét fogni, ezért egyértelmű, hogy nem lehet hozzáférhető helyen olló, kés, illetve véletlen sem maradhat szabadon meredek lépcső, vagy nyitott erkélyajtó.
Idővel viszont eljön az a pillanat, amikor egyedül marad a lakásban egy rövid időre, majd órákra is. 10-11 éves kor előtt ritkán jön el ennek az ideje. Ilyenkor már nem elég az otthont úgy alakítani, hogy megóvjuk a sérülésektől, hanem egy csomó mindenre meg kell tanítanunk. A vészhelyzet esetén szükséges dolgokat pedig elérhetővé kell tennünk számára. Ilyen egy telefonszám, vagy akár egy ajtókulcs.
A tiltásnál sokkal többet érnek a beszélgetések és a megfelelő érvek. Nem szabad sajnálni erre az időt. Fektessük le az alapvető szabályokat és készítsük fel őket a váratlan szituációkra. Sokkal nagyobb biztonságban lesz, ha tudja, hogy bizonyos helyzetekben mit kell tennie. Persze ezeket nem árt időnként újra és újra feleleveníteni.
Egy átlagos háztartás tele van veszélyforrásokkal. A háztartási eszközök nem megfelelő használata komoly baj forrása lehet. Ott a gáztűzhely, a mikró, a vízforraló, amihez hozzáférhet és egy hirtelen jött ötlet alapján megpróbálhatja leutánozni, amit a szüleitől látott. Az első és legfontosabb, hogy tisztában legyen az otthon veszélyforrásaival, illetve megtanulja elkerülni azokat. Emellett pontos információi legyenek arról, hogy mi a teendője, ha baleset éri vagy veszélyt észlel.
Úton az iskolába
Nagy kérdés, főleg az első gyermeknél, hogy mikor engedjük egyedül az iskolába, a közeli boltba, vagy a barátaihoz a játszótérre. Erre nincs általános szabály, hiszen több dologtól függ, mikor jön el erre a megfelelő idő. Úgy is mondhatjuk, hogy ez erősen személyiség, lakókörnyezet és távolság függő döntés kell hogy legyen, amiben nagy szerepet játszik gyermekünk érettsége. Vannak gyermekek, akik már 8-9 éves korban egyedül járnak iskolába, másokat 10-11 éves korban is nehezen engednek el. A barátokkal való csatangolás kezdete nagyjából a 14 éves kor.
Mielőtt elengedjük a kezét és útnak indítjuk, járjuk végig vele az útvonalat és beszéljük meg vele a fontos dolgokat, lehetséges problémákat. Ismernie kell a városi forgalmat, az úton való áthaladás lehetőségeit és szabályait, a figyelmét elterelő ingereket, az idegenekkel való találkozás alapvető lépéseit.
A 14 év felettiek, ha egyedül veszik nyakukba a várost, legyenek felkészítve a lehetséges szituációkra és tudják, mikor mi a teendő. Ha nem is lehet elkerülni a balesetet, legalább tudjanak megfelelő döntést hozni baj esetén.
Ebben az időszakban egyre jellemzőbbé válik, hogy keresni fogja a kalandokat, izgalmas helyzeteket. Engedjük el a fantáziánkat és készítsük fel őt veszélyekre.
Néhány tanács a biztonságos közlekedéshez:
- Példamutatással és információk átadásával tanítsuk meg gyermekünket közlekedni. Egész kicsi korától kezdve a korának megfelelő szinttel bővítsük tudását.
- A fülhallgató, telefon, chat nem a biztonságos közlekedést szolgálja.
- Az év második felében történik a legtöbb kerékpáros baleset. A biztonsági felszerelések, a szabályok pontos ismerete és a kockázatok közös felmérése segíthet a megelőzésükben.
- Az útvonal pontos ismerete, később pedig a navigáció stabil használata elengedhetetlen.
- Hívjuk fel a figyelmét az erőszakos viselkedés, alkohol-, drog fogyasztás következményeire.
A szülő és gyermek között a hosszú időn keresztül megalapozott bizalom kamasz korban garantáltan megtérül. Éreznie kell, hogy most is bízunk benne és bármi is lesz, számíthat a segítségünkre, hiszen ez kell ahhoz, hogy ha bajba kerül, bátran forduljon hozzánk.