A tüdőgyulladás a tüdő és a légzőrendszer komoly betegsége, tüneteit mindenkinek ismerni kell A világon a 7. leggyakoribb halálozási ok, a WHO adatai szerint. Okozhatják vírusok és baktériumok, de lehet gombás fertőzés vagy parazita eredetű is.
A tüdőgyulladás tünetei kellemetlenek, mert lázzal és mellkasi fájdalommal jár. Elsősorban a legyengült védekező képességű embereket, az időseket és a krónikus betegségben szenvedőket veszélyezteti. Kezelés mellett két-három hét alatt jó eséllyel gyógyítható betegség, amennyiben felismerik. Az immunrendszer erősítése egyaránt fontos a megelőzési és a gyógyulási időszakban is.
Kialakulásának oka lehet a koronavírus fertőzés is, mely az esetek többségében enyhe tüneteket okoz. Viszont az egyik legsúlyosabb szövődménye a tüdőgyulladás. A Covid19 által okozott tüdőgyulladás azért nagyon veszélyes, mert valószínűleg az egész tüdőt érinti, nem csak annak bizonyos részeit. Jellemzője a léghólyagocskák gyulladása, de nagy kockázatot jelent a másodlagos fertőzés is. Nagyon fontos tehát, hogy amennyiben napokkal, esetleg hetekkel később is tapasztalunk nehézlégzést, krónikus fáradtságot, köhögést, mindenképpen vizsgáltassuk ki magunkat!
A tüdőgyulladás tünetei
A tüdőgyulladás gyakran hasonlít megfázásra vagy influenzára , ezért nem könnyű felismerni. Az alábbi tünetek megjelenésével azonban gyanakodhatunk rá:
- mellkasi fájdalom
- nehéz légzés
- váladékos vagy száraz köhögés
- köpetürítés
- végtag fájdalom
- magas láz
- erős fejfájás
- szédülés
- étvágytalanság
A tüdőgyulladás fajtái
A tüdőgyulladás különböző fajtáit a szerint különböztetjük meg, hogy a tüdő mely részeire terjed át a probléma, illetve honnan került a szervezetbe a problémát okozó kórokozó. Enyhébb típusai orvosi segítség nélkül is gyógyíthatóak, míg súlyosabb formái mindenképpen orvosi kezelést igényelnek.
A pontos diagnózis felállításához tüdőgyógyász szakorvoshoz érdemes fordulni, aki kiválasztja számunkra a megfelelő terápiát. A vizsgálat részeit képezik a mellkasröntgen és a laboratóriumi vizsgálatok. (vérkép, vörösvértest süllyedés)
Bakteriális fertőzés esetén szóba jöhet az antibiotikum, ha vírus okozta a problémát, akkor az antivirális szerek lesznek hatékonyak. Nagyon fontos a folyadék pótlása és a kezdeti ágynyugalom.
A kezelése és a teljes gyógyulás, több hétig tartó folyamat lehet, melyet türelmesen, lehetőleg terhelés nélkül, sok pihenéssel érdemes kivárni.
Az immunrendszer erősítéséről itt olvashatsz még többet.
Cikkünk semmilyen módon nem alkalmas öndiagnózis felállítására, ismeretterjesztő, informatív jellegű. Ha tapasztalod a fenti tünetek valamelyikét, konzultálj orvosoddal!