Óvatosan a fogyókúrával

95
fogyókúra

Nemsokára itt a strandszezon! Bizony sokan áhítoznak az álomalak után és ezért akár bármit megtennének. Hirtelen akarnak megszabadulni a hosszú idő alatt felszedett túlsúlyuktól. A túlzottan szigorú fogyókúrák számtalan veszéllyel járnak, felboríthatják a teljes anyagcserét, de akár hirtelen szívmegálláshoz is vezethetnek. Az addig bevitt kalória mennyiség eltúlzott mérséklése esetén jobb, ha tudjuk, hogy nem zsírt veszítünk, hanem izmot. Ez pedig gyengeséghez és krónikus fáradtsághoz vezethet. Akár a napi munkavégzésünket is negatívan befolyásolhatja. Ezért javasolt a lassabb fogyást választani, egészséges ütemezésben. Ez hosszabb távon is fenntartható életmódváltást jelenthet

Ideális testtömegről akkor beszélünk, ha nem áll fenn az egészségkárosodás veszélye. Az ideális testsúly megállapításához nem elég pusztán a testsúly és a magasság arányán alapuló testtömegindexre hagyatkozni. Célszerű a testösszetételt meghatározni és a rizikótényezőket felmérni.

Szakemberek egybehangzó véleménye szerint, célszerűbb a lassú ütemű, heti fél kilogrammos fogyás. Ez sokkal egészségesebb, mert ez esetben nem az izmot építjük le, hanem a zsírt csökkentjük. Ahhoz, hogy egy kilogrammot veszítsünk súlyunkból, 7000 kalória elégetése szükséges. Ezt elérhetjük diétával, amikor 500-700 kalóriát vonunk meg a szervezetünktől. De ezt elérhetjük aktív mozgással is. Ez lehet séta, futás, biciklizés de akár edzőtermi edzés is. Amennyiben súlyunkat szeretnénk tartani, fontos a folyamatos fizikai aktivitás. De ez önmagában nem elegendő, muszáj étkezési szokásainkon is változtatni!

Érdekesség, genetikailag arra vagyunk kódolva, hogy amennyiben táplálékhoz jut szervezetünk, akkor a felesleget elraktározza. Hiszen a történelem során az éhezési periódusokat rövidebb táplálkozási időszakok követték. Ezt a kódot azonban napjainkban felül kell írni. Hiszen manapság nem kell megküzdeniük az ételért, hanem készen kapjuk. Ha éhezünk anyagcserénk lelassul, ennek következtében kevesebb energia ég el szervezetünk működéséhez. Rossz hír, hogy a “kevesebbtől” bizony hízni fogunk. Ez pedig a jojó effektushoz vezet. 

Szakemberek egybehangzó véleménye szerint az a legveszélyesebb, ha valaki drasztikus fogyókúrát folytat. Majd abbahagyja és visszatér régi, rossz szokásaihoz.

A divatfogyókúrák legnagyobb hátulütője, hogy hosszú távon nem fenntarthatók. Aki nem ér el sikerélményt az mindenféle kúrával próbálkozik, ennek következtében felborul az anyagcseréje. Ez esetben szinte lehetetlen a szervezet normális működését helyreállítani.

Jótanács: legyen türelmünk ahhoz, hogy az évek alatt felszedett kilóktól megszabaduljunk, ne akarjuk egy hét alatt leadni! Tudjuk, jó munkához idő kell!