A hétköznapokban aggódni, teljesen általános jelenség. Aggódhatunk a családunkért, az egészségünkért, anyagi helyzetünkért és még annyi, de annyi mindenért. Viszont a szorongás már más kérdés, a szorongó ember folyamatosan aggódik és nem is tud úrrá lenni a félelmein.
A gondolkodásában is megfigyelhető változások jelennek meg, a külvilágból érkező információkat negatív “szűrőn” keresztül nézi. Ez az állandóan jelen lévő szorongás jelentősen zavarhatja hétköznapjait, nem tud megfelelő módon pihenni, kikapcsolódni.
Amennyiben ez a jelenség tartóssá válik és akkor is jelen van, ha nincs rá semmi ok, akkor érdemes szakemberhez fordulni.
Tippünk: ha valóban tiszta növényi hatóanyagot keresel, kattints ide → Stress Control kapszula
Az igazán jó étrend-kiegészítőket az usamedical.hu oldalon találod.
A generalizált szorongás kialakulásának okai:
- Tartós stressz
- Nehéz anyagi körülmények
- Különféle veszteségek: társ, munka, anyagi
- Örökölt tényezők
- Alacsony önértékelés
- Társ- és intimitás hiánya
- Életkori válságok (például változó kor, felnőtté válás)
A generalizált szorongás a nőknél kétszer gyakoribb jelenség, mint a férfiaknál. Különbözik a fóbiás szorongástól, hiszen a fóbiás emberek különösen félnek egy adott dologtól. Ez egy sokkal szélesebb spektrumú szorongás, állandó nyugtalanság érzéssel párosul az egész élettel és a hétköznapokkal kapcsolatban.
A szorongásos állapotra különösen jellemző, hogy bármilyen szituáció is legyen, minden esetben a legnegatívabb forgatókönyv jelenik meg. Vegyük például azt az esetet, amikor a szorongó fél gyermekét hívja telefonon, de az nem veszi fel, és vissza sem telefonál. Ilyenkor nem az jut eszébe, hogy egyszerűen csak nem volt lehetősége felvenni a telefont , hanem “nyilván” valamilyen baleset érte.
Ezek az érzések nem olyan intenzívek ,mint a pánikroham esetében, de meglehetősen tartósan és folyamatosan jelen vannak.
Nézzük a generalizált szorongás főbb tüneteit:
- Aggodalmaskodás, félelemmel teli várakozás (munka, iskolai teljesítmény)
- Koncentrációs zavarok
- Fáradékonyság, feledékenység
- Teljesítmény csökkenés
- Alvászavar
- Izomfeszülés, testi fájdalom
- Hasi panaszok
- Szívdobogás, remegés
- Izzadás és szájszárazság
Ezek tartós fennállása szenvedést és életvitelbeli nehézségeket okoz.
Hogyan lehet kezelni a generalizált szorongást?
Jól alkalmazható egy nagyon gyakori pszichoterápiás módszer, a kognitív viselkedés terápia. A terápia nevében a kognitív szó megismerést jelent, melynek fő eleme a negatív gondolatok azonosítása. A kezelés során során a személy és a terapeuta szorosan együttműködik a szorongásos tünetek enyhítése érdekében.
Az amerikai CBD olaj alkalmazása sem ritka a probléma megoldásának reményében.
A kognitív elmélet szerint a szorongásos megbetegedések is gondolkodási zavarok eredményei, melyek a felszínen negatív gondolatok formájában jelennek meg. A negatív gondolatokat a testi tünetek pedig még inkább felerősítik. Az adott személy azt gondolja: “Szerencsétlen vagyok.” Így kialakul az a bizonyos “ördögi kör”.
Cikkünk semmilyen módon nem alkalmas öndiagnózis felállítására, ismeretterjesztő, informatív jellegű. Ha tapasztalod a fenti tünetek valamelyikét, konzultálj orvosoddal!